Odwiedziliśmy czerownice świętokrzyskie i dinozaury, wykonaliśmy piękną biżuterię, kukiełki i ozdoby ze słomy a to tylko część atrakcji, które zagościły w naszym Muzeum w czasie tegorocznej edycji “II Zimowego Wjazdu do Huty”. Przez dwa tygodnie ferii w naszych zajęciach wzięło udział w sumie 195 dzieciaków.
Głównymi atracjami w tegorocznej edycji “Wjazdu” były:
– zajęcia z decoupage’u – czyli sztuki ozdabiania przedmiotów polegającej na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa). W trakcie zajęć dzieciaki przekonały sie, że nie będąc osobą uzdolnioną plastycznie można nauczyć się samodzielnie wykonywać ciekawe upominki dla bliskich i drobiazgi dla siebie.
– “Pierścień, amulet, fibula – w świecie pehistorycznej biżuterii” – zajęcia prowadzone w formie warsztatów. Uczestnicy lepili koraliki według starożytnych wzorów, technika tzw. ”mille fiori”czyli tysiąc kwiatów.
– “Słomiane dzieciństwo” – warsztaty pozwalające uczestnikom poznać stary i prosty sposób wykonywania zabawek oraz ozdób domowych ze słomy.
Dinozaury zagościły już na stałe do naszego Muzeum więc nie mogło obejść się bez nich i w tym roku.
– “Jak powstały tropy dinozaurów”, “Dinozaury – olbrzymy z przeszłości”, “Co było pierwsze jajko czy dinozaur” – to tematy zajęć, na których młodzi paleontolodzy mieli możliwość poznania fascynujących, prehistorycznych zwierząt. Dowiedzieli się kim były dinozaury, jak żyły i dlaczego wyginęły. Dzieci samodzielnie wykonały odlew gipsowy własnego „tropu” oraz jajka dinozaurów.
– “Czarownice świętokrzyskie” żyjące przed wiekami u stóp Łysej Góry również u nas zagościły opowiadając tajemnicze legendy. Każdy uczestnik mógł samodzielnie wykleić postaci czarownicy świętokrzyskiej z ziarenek kaszy, grochu, maku, słomy, a następnie upiększyć swoje dzieło.
– “Teatr mój widzę ogromny” – zajęcia miały za zadanie przybliżyć historię sztuki teatralnej kształtującej się od przedstawień ulicznych po teatrzyki kukiełkowe. Dzieci prcyzyjnie wykonały własne kukiełki z butelek plastikowych, łyżek drewnianych czy kubeczków plastikowych. Nie obyło się również bez zabawy w teatrzyk kukiełkowy z udziałem wykonanych przez dzieci bohaterów.
Na zakończenie naszej zimowej przygody w Muzeum obyły się zajęcia z panem Kazimierzem Kopciem, znanym artystą, rzeźbiarzem.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom
oraz ich rodzicom i
ZAPRASZAMY ZA ROK !!!