2013.01.11 – III Seminarium Nauczycielskie

Za nami kolejne Seminarium Nauczycielskie. Jesteśmy wdzięczni za pochylenie się nad tematem edukacji w Muzeum.

Szczególne podziękowania kierujemy do Starostwa Powiatowego w Starachowicach, Przedszkola Miejskiego nr 10, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 9, Szkoły Podstawowej nr 10, Szkoły Podstawowej nr 12, Szkoły Podstawowej nr 13, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, Zespołu Szkół Zawodowych nr 3.

Nasze Muzeum realizując koncepcję zagospodarowania przestrzeni muzealnej nie tylko na potrzeby wystawiennicze, wyszło po raz kolejny z propozycją spotkania z nauczycielami ze wszystkich placówek oświatowych naszego miasta.

III Seminarium Nauczycielskie było okazją do dyskusji nad wypracowaniem wspólnego działania pomiędzy programem realizowanym przez szkoły a ofertą edukacyjną muzeum. Cieszą wspólne wnioski nauczycieli i edukatorów muzealnych, że połączone, systematyczne działania doprowadzą do wykreowania u ucznia postawy poznawczej, uczącego się poprzez doświadczenie i własną inicjatywę.

W trakcie konferencji pracownicy Muzeum zapoznali uczestników z tematyką nowej wystawy pn. “Nauki dawne i niedawne”, która zagości u nas od marca do kwietnia 2013 r. Jest to wystawa interaktywna, przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pozwala lepiej zrozumieć złożoność świata, którego częścią jest człowiek, a zwiedzającym daje możliwość samodzielnego przeprowadzenia badań określonych zjawisk fizycznych, astronomicznych czy problemów matematycznych.

Tematyka wystawy będzie obejmowała cztery grupy zagadnień:

“W świecie fal” to 20 modeli dydaktycznych dotyczących różnych aspektów ruchu falowego. Wykonując proste doświadczenia możemy poznać różnicę między falą świetlną i głosową.

Zagadnienia związane z historią przyrządów obliczeniowych przedstawione zostały w części nazwanej “Między bitem i abakiem”. Posługując się modelami różnych przyrządów liczących możemy poznać ich ewolucję od abaku do komputera.

“Zmierzyć czas” oraz “Kąty na niebie i Ziemi” prezentują zagadnienia związane z astronomią. Posługując się kopiami historycznych przyrządów astronomicznych poznajemy jak wyznaczano położenie geograficzne na Ziemi oraz pozycję ciał na niebie.

Wystawa ma charakter edukacyjny. Przeznaczona jest dla młodego widza na poziomie gimnazjum, szkoły średniej oraz wszystkich osób zainteresowanych historią nauki.

Forma interaktywnego przedstawienia tematyki jest formą samoedukacji widza i nauki przez zabawę.

2013.01.11 – III Seminarium Nauczycielskie
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content