XX Jarmark u Starzecha

Za nami Jubileuszowy, XX Jarmark u Starzecha, który zgromadził tłumy mieszkańców z całego powiatu. W tym roku impreza została połączona z organizowanym przez Gminę Starachowice Dniem Dziecka z PKC GROUP na wesoło. Przy okazji świętowaliśmy również X-lecie firmy PKC GROUP Poland.

Impreza, tak jak co roku odbyła się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Oficjalnego otwarcia dokonał tuż po godz. 16.00 w sobotę (1 czerwca br.) starosta Piotr Babicki, któremu towarzyszyli: wicestarosta Dariusz Dąbrowski, Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, a także wójt Gminy Brody Marzena Bernat oraz sekretarz Gminy Pawłów Krzysztof Charemski.

Na scenie wystąpili przedstawiciele wszystkich pięciu gmin w naszym powiecie, którzy zaprezentowali swój dorobek artystyczny. I tak, Gmina Mirzec przygotowała widowisko pt. „Mirzec Gmina do to dobra rodzina” z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej w Trębowcu, Zespołu Śpiewaczego „Trębolanki” oraz strażaków z OSP w Trębowcu. Wąchock reprezentował zespół „Marcinkowianie”. Gmina Starachowice przygotowała program artystyczny „miejsko – meteorologiczny”. We wspólnym przedsięwzięciu wystąpili przedstawiciele trzech placówek kultury: Młodzieżowego Domu Kultury, Spółdzielczego Domu Kultury i Starachowickiego Centrum Kultury. Gmina Brody postawiła na występy recytatorsko – wokalne. Na scenie wystąpiła Kamila Woś, Dziecięcy Zespół Ludowy „Bystra Woda”, Zespół „Mali Wojacy” i Zespół „Alter Ego”. Pawłów reprezentowali: dziecięcy zespół z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, zespół folklorystyczny „Mała Okrasa”, młodzieżowy zespół wokalno-estradowy „NUTA” oraz Zespół wokalno-estradowy „Juchy Świętokrzyskie” OSP w Kałkowie  przy GOKSiR w Pawłowie.

Niewątpliwą atrakcją był Turniej Gmin czyli zawody z udziałem drużyn reprezentujących poszczególne Gminy w naszym powiecie. Oprócz konkurencji sportowych, takich jak rzut jajem czy przeciąganie liny, czekał na nich w tym roku test z wiedzy o powiecie, który  jak się okazało – przysporzył niektórym trochę trudności.

Zwycięzcą turnieju została Gmina Mirzec, która zdobyła statuetkę Starzecha i czek na kwotę 2 tys. zł. Nagrody wręczał osobiście starosta Piotr Babicki w towarzystwie wicestarosty Dariusza Dąbrowskiego i Członków Zarządu Powiatu: Jerzego Materka oraz Ryszarda Nowaka.

Miejsce drugie zajęła Gmina Pawłów, do której powędrowała nagroda w wysokości 1,5 tys. zł. Na miejscu trzecim znalazła się Gmina Brody, która zdobyła nagrodę w wysokości 1 tys. zł . Kolejno uplasowały się: Gmina Wąchock (IV miejsce, nagroda w wysokości 500 zł) i Gmina Starachowice (V miejsce, nagroda w wysokości 300 zł).

Mieszkańcy mogli obejrzeć również pokazy hutnicze. Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego przygotowało pokaz wytopu żelaza w starożytnej dymarce, natomiast Rick Batten – artysta – odlewnik z USA, wspólnie ze studentami z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przeprowadził pokaz odlewnictwa artystycznego.

Nie mogło zabraknąć także kiermaszu rzemiosła, który jest stałym punktem Jarmarku u Starzecha. Już od 20 lat rękodzielnicy z całego regionu prezentują tu swoje prace. Na pięciu stoiskach, przygotowanych przez przedstawicieli pięciu gmin w naszym powiecie można było skosztować specjałów z naszego regionu.

Były też animacje, zabawy oraz konkursy, a dla najmłodszych bezpłatna strefa zabaw dostępna w trakcie trwania całej imprezy.

Ogromną furorę zrobiły koncerty. Najpierw popowej wokalistki SARS-y, a później kultowego już zespołu IRA.

Niewątpliwą atrakcją było symboliczne odpalenie Wielkiego Pieca, w ponad pół wieku po jego wygaszeniu.

Imprezę zwieńczył pokaz laserów na płycie głównej Wielkiego Pieca.

 

Wydarzenie zorganizowali: Starosta Starachowicki Piotr Babicki, Prezydent Starachowic Marek Materek, Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura „Ekomuzeum”, Starachowickie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz PKC GROUP Poland.

 

Galeria:

 

Info, zdjęcia: www.powiat.starachowice.pl

XX Jarmark u Starzecha
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content