Wernisaż wystawy “Odnalezione tropy”

W piątek 29 kwietnia 2022 r. o godz. 11.00 w budynku Wieży Ciśnień Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się wernisaż wystawy „Odnalezione tropy”.

Wystawa „Odnalezione tropy” poświęcona jest odkryciu w 1980 roku przez Tadeusza Ptaszyńskiego skamieniałości tropów zwierząt z okresu wczesnego triasu w Wiórach. Prace prowadzone podczas budowy zapory wodnej na Świślinie odsłoniły bogactwo paleontologiczne tego stanowiska. Zadania zgromadzenia, zabezpieczenia i opracowania tych skamieniałości podjął się geolog dr Kazimierz Rdzanek. Ten unikatowy zbiór tropów trafił do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie  z części tej kolekcji powstała wyjątkowa ekspozycja paleontologiczna. Wystawa ta stanowi rozwinięcie tematyczne ekspozycji stałej, odpowiadając na pytania: skąd i w jakich okolicznościach tropy z Wiór trafiły do Muzeum w Starachowicach oraz kto opracowywał te niezwykle cenne skamieniałości. Na wystawie prezentowane są po raz pierwszy okazy z Wiór, dotąd przechowywane w muzealnych magazynach.

W wernisażu wystawy uczestniczyli zaproszeni goście: Wicestarosta Starachowicki – Dariusz Dąbrowski, Karolina Wojnicka i Jan Krawczewski z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, dr hab. Anna Fijałkowska-Mader z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego – Oddział Świętokrzyski im. Jana Czarnockiego w Kielcach, Maria Kuleta, Stanisława Zbroja, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność na otwarciu wystawy czasowej „Odnalezione tropy”.

Wystawa czynna będzie do 29 maja 2022 r. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Wernisaż wystawy “Odnalezione tropy”