Sensacyjne odkrycie

Pracownik naszego muzeum Grzegorz Niedźwiedzki, wraz z grupą współpracowników z Polski i Szwecji dokonali odkrycia rzucającego nowe światło na stan wiedzy o początkach życia na Ziemi.
Przed kilkoma laty w miejscowości Zachełmie w Górach Świętokrzyskich Niedźwiedzki odkrył tropy zwierząt, pochodzących z okresu dewońskiego, (395 mln lat). Są to ślady pierwszych czworonogów, które opuściły środowisko wodne i wyszły na ląd. W wyniku trwających siedem lat badań ustalono, że tropy należą do tetrapoda – przodka płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zdaniem naukowców mógł on osiągać długość nawet do 2,5 m. Odkrycie natychmiast stało się sensacją na skalę światową, podważając wiele teorii dotyczących ewolucji, które dotąd uważane były za pewnik. Jedną z konsekwencji dokonań Grzegorza Niedźwiedzkiego i jego współpracowników jest „cofnięcie” o 18 mln lat do tyłu momentu wyjścia na ląd pierwszych czworonogów. Kolejną jest dowiedzenie, że naturalnym środowiskiem tetrapodów było morskie wybrzeże, a nie jak dotychczas sądzono tereny bagienne.

Wagę odkrycia docenił najbardziejprestiżowy na świecie tygodnik naukowy Nature, nr 43-48 (7 stycznia 2010), który zamieścił odnośny artykuł oraz poświęcił mu pierwszą stronę swojej okładki
Tropy odnalezione przez pracownika Działu Przyrody naszego Muzeum są najstarszym na Ziemi śladem pozostawionym przez zwierzęta lądowe. Grzegorz Niedźwiedzki ze swoją grupą kontynuuje badania, przygotowując świat nauki na kolejne sensacje

W skład grupy badawczej wchodzili: Grzegorz Niedźwiedzki (Uniwersytet Warszawski, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach) Piotr Szrek (Uniwersytet Warszawski, Polski Instytut Geologiczny w Warszawie), Katarzyna Narkiewicz(Polski Instytut Geologiczny w Warszawie), Marek Narkiewicz (Polski Instytut Geologiczny w Warszawie), Per E. Ahlberg (Uniwersytet w Uppsali)

tekst: Paweł Kołodziejski
foto: www.nature.com, PAP/Stach Leszczyński

Sensacyjne odkrycie
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content