Dni Pamięci 81 rocznica Zagłady getta w Starachowicach – Wierzbniku.

W piątek 27 października obchodziliśmy 81 rocznicę zagłady miejscowego getta w Starachowicach – Wierzbniku.

27 października 1942 roku ponad trzy tysiące mieszkańców naszego miasta zostało wywiezionych do Treblinki i zamordowanych. Jak każdego roku przypominamy tą tragiczną datę i prosimy o chwilę refleksji nad ludzką naturą.

W piątek 27 października w ramach rocznicy na starachowickim Rynku oddano hołd ofiarom tej zbrodni, zaś o 16.30 w Kinie Kotłownia Muzeum Przyrody i Techniki wyświetlono film pt. “Ukos światła”.

Partnerem Dni Pamięci jest Żydowskie Muzeum Galicja. Zaś partnerami pokazu filmowego są Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Żydowskie Muzeum Galicja.

Film pt. „Ukos światła” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego to opowieść o odzyskiwaniu pamięci przez podhalańską społeczność zgromadzoną wokół Dariusza Popieli – kajakarza górskiego, zdobywcy medali mistrzostw Polski, Europy i świata, olimpijczyka oraz założyciela Fundacji Rodziny Popielów Centrum, inicjatora projektu „Ludzie, Nie Liczby”.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie i komentarz przed pokazem Pani Adzie Kopeć- Pawlikowskiej z Żydowskiego Muzeum Galicja.

Pamięć jest ważna. Dziękujemy Wszystkim Obecnym.

Fot. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

UM Starachowice

Gazeta Starachowicka

Dni Pamięci 81 rocznica Zagłady getta w Starachowicach – Wierzbniku.
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content