Podsumowanie obchodów Dni Pamięci 80 rocznicy zagłady getta w Starachowicach – Wierzbniku

27 października 1942 roku Niemcy, po dokonaniu brutalnej selekcji na rynku w Wierzbniku, wywieźli ponad  trzy tysiące żydowskich mieszkańców do obozu zagłady w Treblince. Pozostałych przy życiu blisko tysiąc czterystu Żydów zamknięto w trzech obozach pracy na terenie miasta, gdzie w nieludzkich warunkach pracowali na potrzeby zakładów zbrojeniowych.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach w dniach 26-28 października,  zorganizowało we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja z Krakowa oraz Powiatem Starachowickim, Dni Pamięci – 80. rocznica zagłady getta w Starachowicach – Wierzbniku.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, podczas  Dni Pamięci , można było poznać niezwykłe bogactwo kultury żydowskiej i zanurzyć się w jej rozmaite aspekty – przez religię i historię, po folklor i mistycyzm.

Program wydarzeń był niezwykle różnorodny. 

26 października odbył się finisaż wystawy „Szancer , wyobraź sobie!”, był on okazją  do spotkania i dialogu pokoleń. Poprzez   postać  Marcina Szancera, polskiego ilustratora pochodzenia żydowskiego, Ada Kopeć –Pawlikowska, nawiązała  do wydarzeń i losów społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej.  Tego samego dnia, odbyły się warsztaty dla młodzieży – “Ty będziesz ilustratorem!”  poprowadzone przez Ewę Arendarczyk z  Żydowskiego Muzeum Galicja . Popołudniowe spotkanie z ilustratorką i malarka Aleksandrą Szwagierczak – Michalską, zgłębiło wiedzę uczestników na temat wyobraźni w twórczości artystycznej.

Dzień 27 października rozpoczęliśmy od  spotkanie w wierzbnickim Rynku, pod pomnikiem upamiętniających tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat. To niezwykle ważne, aby pamięć łączyła i dawała naukę na przyszłość.

 Dla osób zainteresowanych  judaizmem, Muzeum, przygotowało tego dnia konferencję popularno-naukową  „Jedna czy wiele? Kłopoty z pamięcią o Zagładzie” . Dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski  z  Patrycją Dołowy autorką książki “Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci”, rozmawiali o  lokalnych  strażnikach  żydowskiej pamięci, poszukiwaczach  żydowskiego złota i starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: Co znaczy wciąż żyć na grobach, a co znaczy żyć zupełnie bez nich?

Uczestnicy Dni Pamięci, zostali zaproszenia na niezwykły spacer po wojennym Krakowie, gdzie przewodnikami byli bohaterowie filmu dokumentalnego ” Polański, Horowitz. Hometown”.

W programie nie zabrakło muzyki, która jako środek wyrazu kulturowego i artystycznego zajmuje  szczególne miejsce w tradycji żydowskiej. Niezwykły koncert Urszuli Makosz i Kingi Rataj z projektem „Vasame” zakończył tegoroczne Dni Pamięci, które przypominając o tragicznych wydarzeniach były wspomnieniem o historii ludzi, którzy niegdyś tworzyli Starachowice.

Dziękujemy wszystkim obecnym za aktywne uczestnictwo.

Podsumowanie obchodów Dni Pamięci 80 rocznicy zagłady getta w Starachowicach – Wierzbniku
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content