Opowieść o Chlebie

W Muzeum 26 listopada 2007 r. została otwarta nowa wystawa czasowa będąca wyrazem uszanowania kultury i tradycji staropolskiej zatytułowana: „Opowieść o Chlebie”. Wystawa jest dostępna dla wszystkich zwiedzających do 31 stycznia 2008r. Chleb towarzyszy ludziom od zarania dziejów i kryje w sobie niesamowitą symbolikę. Wystawa ukazuje drogę od ziarenka do bochenka oraz ewolucję produkcji chleba od czasów prehistorycznych poprzez postęp techniczny aż do współczesności.

Oczom zwiedzających ukazuje się ciężka praca rolnika, który w pocie czoła orze, sieje, zbiera i młóci plon.
Ziarno umieszcza w spichlerzu za pomocą żarna miele je i przekazuje gospodyni, która przystępuje do tradycyjnego, rytualnego wypieku chleba. Taki wypiek odbywa się w stojącym koło chałupy glinianym kopułkowym piecu, z którego po dwóch godzinach wyskakują piękne okrągłe chleby ze złocistą chrupiącą skórką.

Dalszą część ekspozycji stanowi aranżacja najważniejszych obrzędów w roku liturgicznym, z którymi wiąże się emblemat chleba: Bożym Narodzeniem, Wielkanocą i Dożynkami oraz najważniejszymi etapami życia: narodzinami, chrztem, uroczystościami weselnymi i pogrzebowymi. Wszystkich wita i żegna zamaszystym spojrzeniem przepiękny drewniany wiatrak.

tekst: Anna Kozieł
foto: Mirosław Witkowski

Opowieść o Chlebie
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content