STAREM u Przedszkolaków

O ciężarówce co dała drapaka z placu Muzeum do Przedszkolaka

Pracownicy Muzeum od 15 października do 11 listopada bieżącego roku odwiedzali codziennie przedszkola. Akcja ta była skierowana do przedszkoli wiejskich i klas 1-3 w Szkołach Podstawowych. Pracownicy Muzeum gościli u najmłodszych w Mircu, Parszowie, Wielkiej Wsi, Wąchocku i Jagodnem. Placówki były typowane w drodze losowania zatem o każdej wizycie decydował los. W czasie spotkania dzieci mogły poznać:

,,Wszystkie dawne prahistorie,

które wcale nie zdarzyły się za morzami,

za górami, za lasami.

Tylko wszystko działo się wokoło

Tu gdzie mieszkasz z rodzicami,

Tylko dawno, bardzo dawno,

Jeszcze dawniej, przed wiekami.’’( M. Andrałojć )

Czytaniu pra..pra..bajek towarzyszyły również opowiadania o fascynującej pracy archeologa, który odkrywa skarbnicę wiedzy na temat życia i obyczajów prehistorycznego człowieka. Najmłodsi mieli też okazję dowiedzieć się jakie zwyczaje panują pośród zwierząt zamieszkujących nasze lasy.

Kolejnym rozdziałem była inscenizacja wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy, zaś tajemniczą atmosferę wprowadziła magia opowiedzianych Legend Ziemii Świętokrzyskiej. Maluchy miały za zadanie dopisanie zakończenia tajemniczej opowieści o powstaniu Łysej Góry.

Konkurencją wzbudzającą największe emocje były konkursy z nagrodami. Za trafne odpowiedzi dzieci zostały obdarzone pięknymi zakładkami do książek z podobizną zabytków, które znajdują się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Zaś wszyscy pozostali otrzymali kolorowe baloniki i cukierki. Nie mogło obyć się bez przybliżenia dzieciom obrazu Muzeum Przyrody i Techniki i roli jaką pełni w życiu społeczności lokalnej.

Ogromną atrakcję stanowił star 266, który brał udział w rajdzie Paryż-Dakar w 1988r. Dzieci mogły obejrzeć go z bliska a nawet zasiąść za kierownicą. Wizyta muzealników dostarczyła dzieciom ogromnych wrażeń o czym świadczyły ich rozpalone emocjami buzie oraz pytania o to kiedy ponownie szalona ciężarówka da drapaka z placu Muzeum do Przedszkolaka.

tekst: Anna Kozieł
foto: Anna Kozieł i Ewa Jurkowska – Fila

STAREM u Przedszkolaków
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content