41 Harcerska Drużyna Żeglarska im. Władysława Wagnera w Muzeum

W dniach 11-12  czerwca b.r. gościliśmy  w Muzeum Przyrody i Techniki,  41 Harcerską Drużynę Żeglarską im. Władysława Wagnera z Opola. Wraz z drużyną przyjechała harcmistrz  Maria Markuszewska oraz druhna Anna Markuszewska. Druhna Maria Markuszewska zakładając harcerską drużynę żeglarską  w 1965 roku nadała jej imię Władysława Wagnera.

Na drugiej Przystani z Wagnerem, harcerze z Opola poznali nasze środowisko Hufca ZHP im. Stanisława Staszica w Starachowicach oraz  druhów kapitanów z Żeglarskiego  Kręgu Starszyzny „Bajdewind”.

Obecny na spotkaniu Starosta Piotr Ambroszczyk, docenił osiągnięcia obu środowisk harcerskich i poprał inicjatywę zaistnienia w przestrzeni Muzeum, cyklicznego festiwalu piosenki żeglarsko- harcerskiej.

Przy harcerskim ognisku oraz podczas spotkania  muzealnym kinie, niezwykle ciekawe historie z życia Władysława Wagnera opowiadał Pan Zbigniew Porajoski, rodzinnie powiązany z Władysławem Wagnerem.

Druhny i druhowie z Opola zwiedzili nasze Muzeum, które zrobiło na nich bardzo pozytywne wrażenie.

Dzięki uprzejmości i współpracy z Hufcem ZHP w Starachowicach, nasi goście mogli nocować w Harcerskim Ośrodku Obozowym Lubianka. Poznając przy okazji miejsce tak bliskie Władysławowi Wagnerowi.

Drugiego dnia wizyty żeglarze z Opola zwiedzili Wąchock – odwiedzając pomnik Sołtysa Wąchocka, Aleję Humoru oraz najważniejsze Opactwo Ojców Cystersów. Rolę przewodnika po Opactwie, pełnił niezastąpiony Brat Filip. Po uczcie duchowej, był też czas na coś dla ciała. Kawiarenka cysterska przyjęła  naszych gości po staropolsku.

W niedzielę popołudniu pożegnaliśmy   41 Harcerską Drużynę Żeglarską im. Władysława Wagnera z Opola, obiecując sobie stały kontakt i współpracę przy realizacji powstałych pomysłów.

Dziękujemy za bezinteresowną i nieocenioną   pomoc  Panu  Edwardowi Płusie, którego  zaangażowanie pozwoliło na realizację II Przystani Wagnera przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

41 Harcerska Drużyna Żeglarska im. Władysława Wagnera w Muzeum