XVI warsztaty archeologiczne Żelazne Korzenie

W dniu 10 czerwca 2022 r.  na terenie muzealnego Archeoparku odbyła się XVI edycja warsztatów archeologicznych Żelazne Korzenie.

Impreza została zorganizowana przy współpracy Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Zarządu Powiatu Starachowickiego. Skierowana była do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Podczas imprezy uczestnicy mogli zapoznać się z antycznymi rzemiosłami, potrawami kuchni rzymskiej, hutnictwem żelaza, uzbrojeniem wojowników celtyckich i germańskich. Młodzież brała udział w pokazie wytopu żelaza w piecu dymarskim prowadzonym przez dr Szymona Orzechowskiego. Odtwórcy przedstawili również życie i pracę starożytnych hutników żelaza w Górach Świętokrzyskich. Każdy z uczestników warsztatów miał szansę na wykazanie swej sprawności w strzelaniu z łuku czy posługiwaniu się tarczą i mieczem. Podczas Żelaznych Korzeni prezentowane były również elementy z celtyckiego życia codziennego. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach znaleźć mogliśmy osoby zajmujące się tkactwem, kaletnictwem, brązownictwem, kowalstwem, obróbką kości, mincarstwem, powroźnictwem, kuchnią, a także grami i zabawami antycznymi. Cykl uczestnictwa w warsztatach obejmował również zwiedzanie ekspozycji muzealnych (wystawy paleontologicznej, Zespołu Wielkiego Pieca z końca XIX w., oraz kolekcji samochodów ciężarowych marki „STAR”).

Link do materiału filmowego dzięki uprzejmości TVP3 Kielce.

XVI warsztaty archeologiczne Żelazne Korzenie