23-24.05.2013 – “Żelazne Korzenie”

Już po raz kolejny na terenie  Archeoparku Muzeum Przyrody i Techniki odbyły się zajęcia edukacyjne pod nazwą ” Żelazne Korzenie”.  Uczestniczyło w nich 560 uczniów, ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Warsztaty trwały przez dwa dni w godz: 9:00 – 12:00 oraz 12:00 – 15:00. W czasie których młodzież mogła zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi stoiskami dotyczącymi między innymi: obróbki skóry, plecionkarstwa, łucznictwa, kowalstwa oraz tkactwa. Zrekonstruowany został również pokaz starożytnej metalurgii czyli wytop żelaza w piecu dymarskim, prowadzony przez dr Szymona Orzechowskiego. Uczniowie mogli samodzielnie przygotować potrawy z kuchni rzymskiej. Dowiedzieli się jak wyglądało życie codzienne Rzymian oraz spróbowali swoich sił w specjalnie przygotowanym pokazie walk legionistów.

Młodzież w czasie trwania pikniku zwiedzała z przewodnikami najcenniejsze eksponaty Muzeum między innymi: wystawę paleontologiczną, wystawę motoryzacyjną oraz maszynę parową.

Organizatorami ” Żelaznych Korzeni” byli Powiat Starachowicki, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego.

23-24.05.2013 – “Żelazne Korzenie”