W sobotę 5 października na terenie muzealnego Archeoparku odbyło się Seminarium poświęcone osobie prof. Wacława Różańskiego w 100-lecie jego urodzin. Seminarium zorganizowało Muzeum Przyrody i Techniki oraz Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach.
W czasie trwania Seminarium odbyły się dwa eksperymenty dymarskie, z których jeden można było w całości prześledzić i przedyskutować z osobami prowadzącymi doświadczenie. Program prac eksperymentalnych przygotował Adrian Wrona – Wiceprezes ŚSDP. Prelekcję przybliżającą sylwetkę profesora Wacława Różańskiego wygłosił dr Ireneusz Suliga z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Patron Seminarium, profesor Różański, był opiekunem Koła Naukowego Studentów AGH – Officina Ferraria, a także wieloletnim czynnym uczestnikiem i współorganizatorem “Dymarek Świętokrzyskich”. Wykształcił wielu do dziś czynnych zawodowo metalurgów, był również (o czym wiedzą nieliczni) odtwórcą procesu uzyskiwania ołowiu tzw. “polską metodą” prezentowaną corocznie w czasie “Wytopków Ołowiu” na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni. Z ziemią świętokrzyską związany był także w latach okupacji – jako ppor./por. “Żubr” dowodził podobwodem kieleckiego Korpusu Armii Krajowej “Jodła”.
Seminarium w części otwartej dla publiczności zakończyło się w sobotę, ale wyniki eksperymentów, w tym planowanego na godziny nocne drugiego wytopu, będą opublikowane na stronach Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego i Muzeum Przyrody i Techniki.