Zimowy wjazd do Huty

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych organizuje cykl zajęć edukacyjnych pod nazwą „Zimowy wjazd do Huty”. Tegoroczna edycja warsztatów rozpoczyna się 27 stycznia i trwa do 7 lutego 2020 r.

Podczas ferii w Muzeum odbywają się zajęcia warsztatowe, plastyczne oraz przyrodnicze. Warsztaty prowadzone są w godz.: 10:00 – 11:30 i 11:30 – 13:00 na terenie Muzeum. Skierowane są do dzieci w wieku 7-12 lat.

Zajęcia odbędą się przy minimalnej liczbie 5 osób.

Koszt to 6 zł od osoby za jedne zajęcia.

Rezerwacje przyjmowane są w budynku recepcji Muzeum lub pod numerem tel.: 783-730-094. Liczba miejsc jest ograniczona !!

Muzeum zastrzega sobie prawo do zmiany terminów zajęć.


Harmonogram zajęć:

Termin Godzina Zajęcia
27 stycznia 10:00 – 11:30 Świat z papieru – Origami
11:30 – 13:00 Trójwymiarowe śnieżynki
28 stycznia 10:00 – 11:30 Kartonowy świat
11:30 – 13:00 Pocztówka z ferii
29 stycznia 10:00 – 11:30 Nadleśnictwo Starachowice / Mój łapacz snów
11:30 – 13:00 Ceramika
30 stycznia 10:00 – 11:30 Spotkanie z grami
11:30 – 13:00 Spotkanie z grami
31 stycznia 10:00 – 11:30 Serca, seruducha, serduszka
11:30 – 13:00 Halo, halo…
3 luty 10:00 – 11:30 Magiczny lampion
11:30 – 13:00 Fizyka na wesoło
4 luty 10:00 – 11:30 Nie taki pająk straszny…
11:30 – 13:00 Śnieżne kule
5 luty 10:00 – 11:30 Nadleśnictwo Marcule / Bezludna wyspa
11:30 – 13:00 Mój własny gniotek
6 luty 10:00 – 11:30 Spotkanie z grami
11:30 – 13:00 Spotkanie z grami
7 luty 10:00 – 12:00 BAL KARNAWAŁOWY

Świat z papieru – Origami

Origami uczy logiki działania, poprawia koncentrację, pobudza wyobraźnię oraz rozwija cierpliwość. Podczas warsztatów będzie można nauczyć się, jak ze  zwykłych kartek papieru wyczarować miniaturowe dzieła sztuki.

Trójwymiarowe śnieżynki

Jest zima, więc musi być również śnieg!  Na wypadek,  gdyby go za oknem zabrakło przygotujemy na zajęciach  własne papierowe, trójwymiarowe śnieżynki.

Ceramika

To zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy tworzą własne wyroby ceramiczne. Uczą się jak przygotować glinę, jak nadawać jej pożądane formy i kształty, jak je zdobić oraz w jaki sposób nadać im trwałość. Uczestnicy zapoznają się również z historią zastosowania naczyń glinianych.

Witrażowe drzewka

Za pomocą rolki i kolorowej bibułki postaramy się wyczarować magiczne drzewka, które będą mienić się różnymi kolorami w świetle promieni słonecznych jak prawdziwe witraże. Będą stanowić dodatkowo ciekawą ozdobę do pokoju pobudzając naszą wyobraźnię.

Mój łapacz snów

W plemionach indiańskich Łapacze Snów są traktowane jak amulety i przypisuje im się magiczne właściwości. Zwykle są wieszane nad posłaniem. Według Indian sny przechodzą przez taki amulet i dopiero wtedy trafiają do śniącego. Gęsta sieć Łapacza wychwytuje koszmary i przepuszcza jedynie piękne sny. Na warsztatach uczestnicy będą mogli stworzyć swoje własne Łapacze Snów, które złapią złe sny, a potem  niech wam się już tylko pięknie śni…

Kartonowy świat

Wyczaruj świat z papieru – na zajęciach będziemy budować makiety z papieru. Tym razem zbudujemy lecznicę zwierząt w której znajdzie się gabinet, lekarze, pacjenci i park dla milusińskich. Podczas zajęć opowiemy jak dbamy o nasze zwierzęta.

Pocztówka z ferii

Nie trzeba wyjeżdżać, aby wysłać pocztówkę z ferii swojej rodzinie lub znajomym! Nie trzeba też korzystać z gotowych, często nudnych wzorów! W trakcie warsztatów wszyscy uczestnicy przygotują własną,  niepowtarzalną  zimową pocztówkę.

Halo, halo…

Kiedyś nie było SMS-sów, MMS-sów, telefonów komórkowych czy internetu. Jak więc przekazywano sobie informacje? Będziemy mogli porozmawiać przez różne typy urządzeń, zbudujemy prosty telefon i dowiemy się co wymyślił pan Morse’a .

Magiczny lampion

Nie ma nic przyjemniejszego niż spędzenie zimowego wieczoru przy samodzielnie wykonanym kolorowym lampionie. Przy użyciu kolorowych farb i kubeczków możemy stworzyć jak za dotknięciem magicznej różdżki ciekawą grę świateł i barw. Prezentować się będą równie dobrze bez świeczki w oknie jako witrażyki.

Fizyka na wesoło

Dowiadujemy się tu skąd pochodzi woda w naszych gospodarstwach domowych i jak wygląda droga, którą musi pokonać, aby do nas dotrzeć. Zajęcia maja na celu przedstawienie za pomocą eksperymentów właściwości fizyczne wody i powietrza. Jednym z doświadczeń będzie stworzenie magicznego płynu, który przeczy prawom fizyki oraz latający pojazd napędzany powietrzem.

Nie taki pająk straszny…

Pająki to przestrzenne, barwne konstrukcje zawieszane pod sufitem na belce stropowej. Stanowiły tradycyjną ozdobę wnętrza izby wiejskiej, wykonaną ze słomy i bibuły. Pająk musiał być lekki, żeby jak weszło się do domu, widać było jak się kręci. Wzorując się na tradycyjnych pająkach ludowych będzie można wykonać współczesną ich wersję wykorzystując do pracy słomki do napojów i kolorową bibułę.

Śnieżne kule

Słoiki, w których dostępne są produkty spożywcze często posiadają ciekawe kształty, więc można je  jeszcze wykorzystać w kreatywny sposób. Nadając im „nowe życie” na zajęciach stworzymy niebanalne ozdoby, które staną się oryginalną ozdobą pokoju i wprowadzą do wnętrza magiczny, zimowy klimat.

Mój własny gniotek

Na tych zajęciach będzie można się przekonać jak łatwo i przyjemnie jest samodzielnie wykonać Pana Gniotka . Zdradzimy również sekret jak szybko i sprawnie napełnić mąką balon.. Dzięki czemu każdy będzie mógł się pochwalić własnoręcznie zrobioną zabawką i spędzić czas na wspaniałej wspólnej zabawie.

Bezludna wyspa

Jak przetrwać na bezludnej wyspie? Dowiemy się na zajęciach co trzeba zrobić, aby przetrwać w trudnych warunkach. Zbudujemy własną wyspę.

Serca, seruducha, serduszka

Walentynkowym symbolem jest niewątpliwie serce, a serce samodzielnie zrobione i podarowane bliskiej i kochanej osobie  jest wyjątkowym upominkiem. Na zajęciach uczestnicy przygotują serduszkowy prezent.

Spotkanie z grami

Gry są elementem projektu STAR.pokolenia, realizowanego przez Stowarzyszenie Perłowa oraz Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”. Projekt jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Projekt STAR.pokolenia realizowany jest w ramach XII edycji ogólnopolskiego programu Seniorzy w Akcji. Partnerami projektu są Gmina Starachowice oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Zimowy wjazd do Huty
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content