„Żelazny Pierścień” i koncert „Krzysztof Penderecki in Memoriam”

4 września w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia organizowane przez Powiat Starachowicki – wręczenie Honorowej Nagrody Gospodarczej Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień” i koncert „Krzysztof Penderecki in Memoriam” w ramach 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

W najbliższą sobotę, władze powiatu uhonorują najlepszych przedsiębiorców z naszego powiatu, podczas gali wręczenia Honorowej Nagrody Gospodarczej Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień”. Wyróżnienie przyznawane jest w czterech kategoriach: mikro-, małych-, średnich- i dużych przedsiębiorstw, a statuetka nawiązuje do autentycznych pierścieni z III w n.e. odnalezionych w dolinie rzeki Kamiennej w 1930 r., w pobliżu dzisiejszego Muzeum Przyrody i Techniki.
Bezpośrednio po gali odbędzie się koncert „Krzysztof Penderecki in Memoriam” w ramach 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Rok temu Powiat Starachowicki dołączył do elitarnego grona samorządów, które współtworzą to wydarzenie ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena. 
Tym razem przed starachowicką publicznością wystąpi „Trio Penderecki” – nowy zespół muzyczny, noszący imię zmarłego w marcu 2020 r. Krzysztofa Pendereckiego. 
Na scenie można będzie zobaczyć wiolonczelistę Claudio Bohórqueza (obecnie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów klasycznych na świecie), skrzypka Mateusza Makucha – zwycięzcę m.in. Concerto Competition Morningside Music Bridge w Calgary (2013) oraz pianistę Andrzeja Wiercińskiego – zwycięzcę m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Saint -Priest (2019) i Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015).
Artyści zagrają pod hasłem „Krzysztof Penderecki in Memoriam”, w pierwszą rocznicę śmierci Maestro oddając w ten sposób hołd największemu polskiemu kompozytorowi naszych czasów. Koncert rozpocznie się wykonaniem „Chaconny” Krzysztofa Pendereckiego w transkrypcji Jeajoona Ryu, znanego koreańskiego kompozytora a zarazem byłego studenta Mistrza. 
Słynna część „Polskiego Requiem” została zaaranżowana specjalnie dla „Penderecki Trio”. Wykonane zostanie także Trio Antonina Dvoraka – ulubionego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Usłyszymy również kilka utworów Fryderyka Chopina. 
Całość zostanie okraszona wierszami wielkich polskich poetów – Cypriana Kamila Norwida i Adama Zagajewskiego w interpretacji aktora filmowego i teatralnego Sławomira Hollanda. 
Wstęp na galę i koncert odbywać się będzie z zaproszeniami. Będzie je można bezpłatnie uzyskać w lokalnych redakcjach oraz muzeum. 

Źródło: Powiat Starachowice

„Żelazny Pierścień” i koncert „Krzysztof Penderecki in Memoriam”
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content