XVIII Rajd Wagarowicza

Około 200 osób wzięło udział w XVIII Rajdzie Wagarowicza (21 marca br.), którego organizatorami byli Międzyszkolny Oddział PTTK, Koło Przewodników Świętokrzyskich, Gimnazjum nr 1 oraz Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach. Do udziału w imprezie turystycznej zaproszono grupy dzieci, młodzieży szkolnej wraz z nauczycielami, a także turystów indywidualnych. Rajd rozpoczął się przy klasztorze cystersów w Wąchocku, gdzie uczestnicy przywitani zostali przez Krzysztofa Kasprzyka, prezesa Zarządu Międzyszkolnego Oddziału PTTK.

Po pokonaniu wyznaczonej trasy (Wąchock szlakiem czerwonym – Starachowice) wszyscy miłośnicy turystyki pieszej wzięli udział w zlocie, który odbył się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki. Jego głównym punktem było palenie marzanny. Mimo tradycji, która nakazuje topienie kukły, by nie zanieczyszczać Kamiennej uczestnicy rajdu postanowili w ekologiczny sposób pożegnać zimę. XVIII Rajd Wagarowicza nadzorowali przewodnicy świętokrzyscy.

Wśród nich znaleźli się m.in.: Andrzej Wąchocki, prezes Koła Przewodników Świętokrzyskich w Starachowicach, a także Jacek Pawłowski, szef Komisji Krajoznawczej. – Myślę, że sezon turystyczny rozpoczęliśmy bardzo dobrze. Mimo leżącego dookoła śniegu, wszyscy bawili się znakomicie. Pogoda była dla nas łaskawa. W tradycyjny już sposób pożegnaliśmy zimę, a powitaliśmy wiosnę. Udowodniliśmy, iż popularny Dzień Wagarowicza można spędzić nie na ucieczce ze szkoły, ale na przyjemnej i pouczającej imprezie – powiedział Krzysztof Kasprzyk, prezes Zarządu Międzyszkolnego Oddziału PTTK. W podsumowaniu rajdu uczestniczyli również Edward Imiela, reprezentujący Wydział Kultury, Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Starachowicach oraz Andrzej Cygan, miłośnik kolejek wąskotorowych. Na zakończenie imprezy uczennice klasy Id Gimnazjum nr 1: Kinga Kalista, Aleksandra Kot, Dagmara Dryja i Barbara Prostak przedstawiły tradycje i obrzędy obchodzone w Polsce podczas pierwszego dnia wiosny.

Autorzy: RAFAŁ ROMAN, NINA KUMEK

XVIII Rajd Wagarowicza
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content