Wernisaż wystawy Daniela Mroza “KONTRASTY”

W dniu 18 września (sobota) 2021 r. odbył się wernisaż wystawy fotografii artystycznej „KONTRASTY” pana  Daniela Mroza w budynku Wieży Ciśnień.

Wystawa czynna do 31 października 2021 r. Wstęp wolny.

Daniel Mróz – urodzony w Janowie Lubelskim, fotograf, animator artystyczny, z zamiłowania muzyk. Ukończył Edukację i Animację Artystyczną na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Fotografię na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Nauczyciel i wykładowca fotografii. Współpracownik „Forum” Polska Agencja Fotografów. Finalista Grand Press Photo 2015 w kat. życie codzienne.

Najważniejsze wystawy indywidualne

  • Puławska Galeria Sztuki
  • Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim
  • Galeria Muzealna – Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim
  • Galeria Polskiego Radia Lublin
  • Zamojski Dom Kultury
  • Galeria Sztuki „Nowy Warzywniak” Gdańsk

Wystawy zbiorowe

  • Grand Press Photo
  • FotoArtFestiwal – Foto Open – Bielsko Biała
  • Puławska Galeria Sztuki

Wybrane prace to zbiór fotografii powstałych w okresie kilku lat, do których autor niejednokrotnie powracał starając się̨ je udoskonalić́. Powroty do sesji zdjęciowych nacechowane były chęcią kolejnych eksperymentów z ciałem, przestrzenią, strukturą i światłem. Wszystkie zaprezentowane prace są̨ efektem długich godzin spędzonych w studio – strona wizualna fotografii nie powstała na skutek przeróbek graficznych, a za pomocą̨ odpowiednich technik naświetlania fotografii. Warsztat pracy jakim posługiwał się  podczas realizacji zdjęć́ to nie tylko technika cyfrowa ale i analogowa na materiale średnioformatowym. Prezentowane prace skomponowane są na zasadzie kontrastów: czerń i biel, akt i abstrakcja, a wreszcie: łagodność i agresja. Wybór surowej monochromatycznej fotografii zmusza widza do odejścia od klasycznie pojmowanej estetyki fotografii aktu i ogólnemu nurtu przeestetyzowania fotografii. Zestawienie delikatnego kobiecego ciała i często agresywnych form abstrakcyjnych powoduje pewnego rodzaju dysonans, jako pewnego rodzaju pesymistyczną metaforę współczesnego świata, bezwzględnego dla słabych, nadwrażliwych lub z różnych powodów podatnych na prześladowania. Przestrzeń́ i struktura, która powstała na fotografiach to upust pewnych emocji, które nawarstwiały i kumulowały się w głowie autora będącego aktywnym uczestnikiem i obserwatorem życia społeczno – kulturalnego, emocji często burzliwych i niejednokrotnie sprzecznych wręcz dualistycznych.

Prezentowane prace Daniela Mroza to fotografia osobista wręcz terapeutyczna, oczyszczająca jego umysł.

Wernisaż wystawy Daniela Mroza “KONTRASTY”
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content