W dniu 26 listopada 2009 r. w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie została otwarta wystawa „Trzy Stary – najcenniejsze pojazdy ze zbiorów Ekomuzeum w Starachowicach”. Ukazuje ona w syntetycznym skrócie historię produkcji samochodów ciężarowych w naszym mieście, a tym samym ważny rozdział w dziejach Zakładów Starachowickich. Najważniejszymi eksponatami są tytułowe trzy Stary: Star 20 – pierwsza ciężarówka produkowana w Polsce po wojnie; Star 660M2 – jedyny polski papamobile pochodzący z okresu I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku oraz Star 266R – uczestnik X Rajdu Paryż – Dakar z 1988 roku.
Wokół historii każdego z pojazdów osnuta jest nić narracjiwykraczająca poza same zagadnienia techniczne. Wystawa dotyka bowiem również tła historyczno – socjologicznego czasów, w których powstawały starachowickie auta. Porusza ponadto kwestie związane z pracami konstrukcyjno – badawczymi dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych, jak próby szukania nowych rozwiązań i technologii, oraz problemów z ich wdrażaniem do produkcji. O tym, że tematyka polskiej motoryzacji budzi w dalszym ciągu żywe zainteresowanie można było przekonać się podczas otwarcia wystawy, na którym licznie przybyli miłośnicy rodzimego przemysłu motoryzacyjnego mieli okazję do podzielenia się własnymi spostrzeżeniami i wymiany uwag.
Wystawa „Trzy Stary” jest pierwszym tej miary przedsięwzięciem podjętym przez naszą placówkę. W tym miejscu składamy gorące podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do jego pomyślnej realizacji. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do Dyrekcji i pracowników Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie za profesjonalizm i zaangażowanie we współorganizację wystawy. Mamy nadzieję, że jest to zapowiedź dalszych, wspólnych przedsięwzięć obu placówek.
Wystawę „Trzy Stary – najcenniejsze pojazdy ze zbiorów Ekomuzeum w Starachowicach” można oglądać w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (ul św. Wawrzyńca 15), do końca lutego 2010 roku.
tekst: Paweł Kołodziejski
foto: Piotr Kołodziejski (2), Paweł Zarychta (1,3)