Wniosek o uznanie starachowickiej huty za Pomnik Historii.

W dniu 9 listopada br. ,dokładnie 124 lata po uroczystym poświęceniu Zakładu Wielkopiecowego w Starachowicach Dyrekcja Muzeum Przyrody i Techniki przekazało na ręce pani Joanny Modras – Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach oraz pana Daniela Czernka, kierownika Wydziału Zabytków Archeologicznych, Techniki i Rejestru Zabytków Archeologicznych wniosek o uznanie starachowickiej huty za Pomnik Historii. Status ten przyznawany jest zabytkom nieruchomym o szczególnym znaczeniu dla kultury. W chwili obecnej w Polsce znajduje się 107 Pomników Historii. Złożenie wniosku inicjuje długi i skomplikowany proces weryfikacji obiektu pod kątem możliwości przyznania mu tego wyjątkowego statusu.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Wniosek o uznanie starachowickiej huty za Pomnik Historii.