Obiekt miesiąca – Listopad 2023

W ramach projektu “Obiekt miesiąca” w listopadzie 2023 roku prezentujemy: SKAMIENIAŁOŚCI ŚLADOWE – Norki owadów

Skamieniałości (skamieliny, fosylia) to szczątki wymarłych roślin i zwierząt, a także ślady                             ich działalności życiowej, utrwalone w osadach skalnych w wyniku procesu fosylizacji (kamienienia). Skamieniałości stanowią bogate źródło wiedzy o początkach rozwoju życia na Ziemi, różnorodności gatunków w przeszłości oraz są świadectwem zmian jakie dokonywały się i dalej dokonują na kuli ziemskiej. Skamieniałości dzielimy na strukturalne – w których zachowały się fragmenty organizmu i śladowe , które stanowią ślad działalności życiowej zwierząt .

Skamieniałości śladowe nazywane są inaczej ichnofosyliami. Występują one pod postacią tropów, odcisków spoczynku, drążeń w osadzie, śladów żerowania, norek, a także koprolitów – skamieniałych odchodów. Skamieniałości  te dostarczają naukowcom wiedzy o sposobie poruszania się czy trybie życia organizmów, które je pozostawiły.

Prezentowany obiekt miesiąca to zachowane w płytce piaskowca o barwie czerwonej utrwalone odciski norek owadów. Kształt norek to punktowe wgłębienia rozrzucone po powierzchni bloku skalnego.

Obiekt miesiąca – Listopad 2023
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content