Wizyta w Maleńcu -XXI Kuźnice Koneckie

W dniu 26 września 2020 r. Muzeum Przyrody i Techniki uczestniczyło w XXI Kuźnicach Koneckich w ramach współpracy z Zabytkowym Zakładem Hutniczym w Maleńcu.

Na fotografii pracownicy Muzeum prezentujący wytop żelaza  w piecu typu kotlinkowego.

Tegoroczne Kuźnice Koneckie mające swoją XXI już edycję okazały się wielkim sukcesem, mimo niesprzyjającej aury pogodowej. Było na ludowo, różnorodnie, radośnie i kolorowo. Sobotni dzień Kuźnic rozpoczął się o godz. 14.00 w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu III Biegiem Rolnika. Uczestnicy biegu ruszyli na wystrzał z armaty czarnoprochowej i pokonali dystans 5 km.

Oficjalnego otwarcia „Kuźnic Koneckich” dokonał starosta konecki – Grzegorz Piec. Na to szczególne święto licznie przybyli samorządowcy powiatu koneckiego. Dla gości zaplanowano wiele atrakcji. Jedną z nich były warsztaty ceramiczne, które poprowadził Paweł Stasiński z MGDK w Końskich. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa rzeźb Dariusza Skrzyneckiego. Podczas uroczystości zostały wręczone tradycyjne, coroczne nagrody Powiatu Koneckiego – „Marka Konecka’. Laureaci Marki Koneckiej otrzymali statuetkę Koła Wodnego i certyfikat. Nagrodzona została Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” działająca przy ZZH w Maleńcu.

Koła gospodyń wiejskich powiatu koneckiego poprowadziły warsztaty kulinarne oraz konkurs „Na najlepsze lepienie pierogów”.

W trakcie wydarzenia zasymulowana została praca XIX-wiecznej fabryki metalurgicznej. Uruchomione zostało koło wodne oraz zabytkowe maszyny i urządzenia produkcyjne. Końcowym akcentem spotkania był spektakl „Fireshow” zakończony finałem pirotechnicznym.

Tekst: https://maleniec.pl/aktualnosci/8-aktualnosci/90-kuznice-koneckie-podsumowanie

Wizyta w Maleńcu -XXI Kuźnice Koneckie
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content