Wizyta Ambasadora Królestwa Norwegii

W dniu 5 marca 2010 r. ze specjalną wizytą przybył do naszego Muzeum Ambasador Królestwa Norwegii J.E. Enok Nygaar. Towarzyszyła mu Pani Sidsel Bleken, Radca odpowiedzialny za Mechanizmy Finansowe EOG. Wyjątkowi Goście zapoznali się na miejscu z postępem realizacji Projektu Regio Ferrea, finansowanego w 85% ze środków MF EOG. Pan Ambasador wyraził słowa uznania dla podjęcia trudu zachowania cennego dziedzictwa poprzemysłowego oraz przekształcania go w nowoczesną placówkę muzealną. 

Wskazał również na znaczną innowacyjność Projektu, umożliwiającą podejmowanie nowatorskich działań w przestrzeni kulturalnej. Szczególne wrażenie na Obojgu Dyplomatach wywarła hala spustowa przystosowana dla potrzeb Sali amfiteatralnej oraz wieża ciśnień, wewnątrz której zostaną zorganizowane różnotematyczne wystawy i galeria sztuki. Spotkanie było okazją do zapoznania Szanownych Gości z planami działalności muzeum, jej potrzebami, jak też licznymi bolączkami, jakie są udziałem wielu placówek kultury położonych na prowincji. J. E. Ambasador interesował się kolekcją muzealnych ciężarówek a w szczególności pytał o zrekonstruowany papamobile, który aktualnie eksponowany jest na wystawie czasowej w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Niestety tak długo, jak nasze Muzeum nie uzyska środków na budowę hali ekspozycyjnej nie będzie możliwości prezentacji starachowickich ciężarówek w Starachowicach. Na pamiątkę miłego spotkania Szanowni Goście otrzymali z rąk Pani Dyrektor albumy z fotografiami dokumentującymi stan poszczególnych obiektów zabytkowej huty sprzed realizacji Projektu (2008) oraz w chwili obecnej. Zestawienie takie zrobiło prawdziwe wrażenie na Naszych Gościach, jako że w pełni oddaje miarę i zakres podjętej rewitalizacji. J. E. Ambasador oraz Pani Radca zostali zaproszeni przez Panią Dyrektor do Starachowic na uroczyste zakończenie realizacji Projektu, które odbędzie się jesienią bieżącego roku.

tekst: Paweł Kołodziejski
foto: Mirosław Witkowski

Wizyta Ambasadora Królestwa Norwegii
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content