Wiosenny sezon turystyczny rozpoczęty…

Międzyszkolny Oddział PTTK oraz Gimnazjum nr 1, przy współpracy z Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, zorganizowali XIX Rajd Wagarowicza. Pomimo wybitnie niesprzyjającej aury (opady deszczu) w tegorocznym rajdzie brali udział zarówno turyści piesi jak i rowerowi:

• klasa VIb ze Szkoły Podstawowej nr 13, pod opieką Beaty Adamus i Piotra Adamusa,

• klasy Ic i IIIc z Gimnazjum nr 1, ze swoimi opiekunami: Magdaleną Hanusz-Marchalewską, Niną Kumek i Magdaleną Skórą.

• SKKT Gimnazjum nr 1 z Krzysztofem Kasprzykiem i Franciszkiem Łachem na czele,

• Klub Turystyki Rowerowej pod opieką Grzegorza Gadomskiego, Andrzeja Cygana, Huberta Krzemińskiego oraz Edwarda Imieli.

Trasa rowerowa prowadziła ze Starachowic czerwonym szlakiem rowerowym do Wąchocka a dalej czerwonym szlakiem pieszym do Starachowic (jest to dowód na to, że szlaki piesze nadają się także do uprawiania turystyki rowerowej).

Trasa piesza rozpoczęła się w Wąchocku, gdzie uczestnicy, mimo panującego zimna, zostali gorąco przywitani przez Michała Surmę, przewodnika z Międzyszkolnego Oddziału PTTK oraz kandydatkę na przewodnika Katarzynę Pisarską. Następnie cała wesoła gromada, szukając śladów wiosny ruszyła przez Zarżniętą Górę i las Bugaj, do Starachowic, gdzie na terenie Muzeum Przyrody i Techniki odbył się zlot tegorocznego rajdu.

Głównym jego punktem było palenie Marzanny. Tradycja wprawdzie nakazuje topienie kukły, jednak by nie zanieczyszczać rzeki Kamiennej, uczestnicy rajdu postanowili w ekologiczny sposób pożegnać zimę. Kto chciał mógł upiec kiełbaskę i ogrzać się przy ognisku. Można było również zwiedzić muzeum oraz dowiedzieć się jak wyglądały w dawnej Polsce tradycje i obrzędy obchodzone pierwszego dnia wiosny.

Mimo padającego deszczu wszyscy bawili się znakomicie. W wiosennych nastrojach rozeszli się do domów, z nadzieją na rychłe wiosny przyjście. Tym samym udowodnili, że popularny Dzień Wagarowicza można spędzić nie na ucieczce ze szkoły, ale na przyjemnej i pouczającej imprezie. Mimo niepogody w rajdzie wzięło udział aż 80 osób.

Krzysztof Kasprzyk

Wiosenny sezon turystyczny rozpoczęty…
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content