Szancer, wyobraź sobie!

Szancer, wyobraź sobie!

Miejsce ekspozycji: Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Kino kotłownia

Wernisaż:  11 października 2022 r. godz. 10.30

Finisaż: 26 października godz. 16.30 – „Trzy strony wyobraźni” spotkanie z ilustratorką Aleksandrą Michalską- Szwagierczak.

Barwna, analogowa ekspozycja zaprasza do świata twórczości wybitnego ilustratora, Jana Marcina Szancera, na którego rysunkach wychowały się pokolenia dzieci i młodzieży.

W polskiej ilustracji dziecięcej Jan Marcin Szancer to człowiek instytucja, znany doskonale wszystkim, którzy wychowali się na wierszach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, zaczytywali się w przygodach Pana Kleksa czy dorastali wraz z bohaterami baśni Andersena. Chociaż rysownik znany jest przede wszystkim z wielobarwnych ilustracji utrzymanych w baśniowym klimacie, to jego biografia, naznaczona dwiema wojnami światowymi i antyżydowskimi represjami, daleka jest od bajkowej historii.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach  zaprasza widzów do świata Szancera: najpierw małego Jasia, który dopiero uczy się rysować, następnie starszego Janka, stawiającego pierwsze kroki na drodze ilustratorskiej kariery, wreszcie szacownego pana Jana, który – mimo trudnych doświadczeń – nawet jako dorosły nie stracił dziecięcej wyobraźni.

Wystawa przygotowana przez Żydowskie Muzeum Galicja.

Szancer, wyobraź sobie!
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content