Wernisaż wystawy “Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”.

19 października 2023 roku w budynku Wieży Ciśnień odbył się wernisaż wystawy „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”.

Ekspozycja przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie opowiada o różnych postawach przyjmowanych przez Europejczyków wobec masowej eksterminacji Żydów.

Prezentując działania, fotografie i losy tzw. zwykłych ludzi, poddaje analizie kluczowe pytania dotyczące Holokaustu. Wystawa zachęca również do przeciwstawiania się nienawiści, zapobiegania ludobójstwu oraz obrony godności ludzkiej.

Po wernisażu Marcin Krotla – historyka sztuki, edukator muzealny Żydowskie Muzeum Galicja poprowadził warsztaty „W obliczu wyborów” w nawiązaniu do wystawy „Byli sąsiadami”. Uczestnikami warsztatów była młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach.

Wystawa przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, prezentowana jest we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.

Ekspozycję można oglądać 20 listopada br. w godzinach otwarcia Muzeum.

Fot. Aneta Marciniak Przewodnik Świętokrzyski