Projekt „Akademia Małego Przyrodnika” realizowany jest w Przedszkolu Miejskim nr 11, im. Misia Uszatka w Starachowicach. Jego celem jest kształtowanie wśród dzieci postawy ekologicznej. W ramach projektu przedszkolaki będą poznawały przyrodę oraz krajobraz charakterystyczny dla naszego regionu (pomniki przyrody ożywionej, nieożywionej, parki krajobrazowe, ścieżki ekologiczne), zjawiska atmosferyczne dla poszczególnych pór roku, zwyczaje zwierząt leśnych, ptaków i inne.
15 lutego 2016 r., już po raz trzeci, pracownicy Muzeum Przyrody i Techniki gościli w Przedszkolu Miejskim nr 11. Na zajęciach „Do czego potrzebne są drzewa” dzieci dowiedziały się co produkują i z czego składają się drzewa, jaka jest ich rola w środowisku, życiu zwierząt i człowieka oraz jak można je rozróżnić. Omówione zostały również cechy charakterystyczne drzew iglastych oraz liściastych. Specjalnie dla przedszkolaków zostały przygotowane pakiety zagadek oraz kolorowanek, które następnie (w swoich salach) wykonywali samodzielnie.
„Pory roku w przyrodzie” to pierwsze zajęcia przeprowadzone przez pracowników Muzeum w Przedszkolu Miejskim nr 11. Dzieci dowiedziały się na nich jakie pory roku wyróżniamy w naszym klimacie, co jest powodem powstawania pór roku, jakie są zwiastuny wiosny, kiedy zaczyna się jesień oraz co robią zwierzęta zimą.
Wszyscy doskonale wiedzą, że najlepszym sposobem zaspokojenia ciekawości dziecka jest zabawa oraz eksperymenty. I chociaż niektóre z nich (na pierwszy rzut oka) wydają się trudne, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata. „Mali badacze – eksperymenty i doświadczenia”, bo tak brzmiał drugi temat przedszkolnych spotkań, pokazały dzieciom jak uczyć się planowania własnych działań, poszukiwania oryginalnych pomysłów i rozwiązań oraz był doskonałą zabawą nie tylko dla najmłodszych uczestników zajęć.
Na kolejnych spotkaniach dzieci poznają “Owadzi świat”, “Leśny zwierzyniec” oraz “Polskie gady”.
Tekst: Katarzyna Surma
Fot.: Przedszkole Miejskie nr 11, im. Misia Uszatka w Starachowicach