Spacer historyczny w Dniu Pamięci – 79 rocznica Zagłady Getta w Starachowicach – Wierzbniku

27 października 1942 roku, niemieccy okupanci dokonali na Rynku w Starachowicach-Wierzbniku brutalnej selekcji ponad 5 tys. ludzi, z których 4 tys. natychmiast wysłano do obozu zagłady w Treblince. Pozostałych zamknięto w trzech obozach pracy na terenie miasta, wykorzystując ich jako niewolniczą siłę roboczą, pracującą w zakładach zbrojeniowych. O tych wydarzeniach przypomniał Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki, w trakcie spaceru historycznego, który rozpoczął się o godzinie 10.

Spacer ulicami byłego getta w Starachowicach – Wierzbniku był także okazją do przedstawienia historii Żydów wierzbnickich na przestrzeni lat, ich życia codziennego oraz roli w gospodarczym rozwoju ośrodka.

Spacer historyczny był pierwszym punktem obchodów tegorocznego Dnia Pamięci. O godzinie 17.00 w hali lejniczej na terenie Muzeum Przyrody i Techniki odbył się wykład Ewy Arendarczyk z Żydowskiego Muzeum Galicja, dotyczący śmierci i pochówku w kulturze żydowskiej. Wykład był połączony z otwarciem wystawy pt. “Domy Wieczności”.

Spacer historyczny w Dniu Pamięci – 79 rocznica Zagłady Getta w Starachowicach – Wierzbniku
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content