Niedziela 15 czerwca 2008 roku była ważnym dniem dla wielu mieszkańców Starachowic. Tego dnia nasze Muzeum oficjalnie zaprezentowało zrekonstruowany przez siebie polski papamobile. Oryginalny pojazd został zbudowany wiosną 1979 roku przez starachowicką FSC oraz warszawski PIMOT. Służył on następnie papieżowi Janowi Pawłowi II w trakcie jego I Pielgrzymki do Ojczyzny. Wskutek decyzji władz samochód został częściowo zniszczony a częściowo odsprzedany do jednego z PGR w dzisiejszym Zachodniopomorskim.
Już od kilku lat wśród osób skupionych wokół Muzeum pojawiła się idea wyjaśnienia „pośmiertnych” losów polskiego papamobile. Udało się nam dotrzeć do wielu osób tworzących pojazd w 1979 roku, jak tez ustalić miejsce, w którym znajdują się jego pozostałości. W maju 2006 roku rama oryginalnego auta została przewieziona do Muzeum. Tym samym rozpoczął się etap odtwarzania papamobile. Pierwotny zamiar wykonania odbudowy w oparciu o odzyskane pozostałości podwozia okazał się niemożliwy do spełnienia z uwagi na ich fatalny stan techniczny. Dlatego tez zdecydowaliśmy o wykonaniu rekonstrukcji na podwoziu identycznego STARA 660 M2 – eksponatu stanowiącego składnik muzealnej kolekcji. Po zebraniu materiałów archiwalnych: fotografii, dokumentacji technicznej, korespondencji oraz przeprowadzeniu licznych rozmów z ludźmi tworzącymi samochód papieski przed 30 laty Muzeum w roku ubiegłym przystąpiło do wykonania zabudowy. Naszym pragnieniem było aby tam gdzie jest to możliwe elementy konstrukcji i wyposażenia wykonywały te same osoby co w 1979 roku. Podobnie staraliśmy się zastosować takie same materiały i części produkowane przez tych samych dostawców jak prze laty. Wszystkie te zabiegi miały na celu maksymalne przybliżenie rekonstruowanego pojazdu do pierwowzoru. Efekt blisko rok trwających prac można było ocenić i podziwiać 15 czerwca 2008 roku.
Na uroczystości złożyły się: konferencja poświęcona „pośmiertnym dziejom polskiego papamobile”, w trakcie której przybliżono kilkuletnie wysiłki zmierzające do odtworzenia auta, oraz Msza Święta w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Starachowicach, podczas której poświęcenia samochodu dokonał biskup Zygmunt Zimowski – ordynariusz diecezji radomskiej oraz ks. dziekan Józef Domański.
Po zakończonej uroczystości papamobile przejechał ulicami miasta na teren Muzeum Przyrody Techniki, gdzie od tej chwili można go oglądać.
Projekt rekonstrukcji polskiego papamobile mógł zostać zrealizowany tylko dzięki ogromnej życzliwości ludzi, dla których przywrócenie papieskiego auta okazało się równie ważne jak dla nas. Ich pomocy zawdzięczamy to, że wyjątkowa ciężarówka rodem ze Starachowic znalazła przystań w „mieście Starów”.
Podczas uroczystej prezentacji papamobile odbyła się również promocja książki autorstwa Anny Zyskowskiej „Polski samochód dla Jana Pawła II”. To drugie, uzupełnione i poszerzone wydanie ukazało się nakładem Wydawnictwa Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie” i stanowi aktualnie jedyną dostępną na rynku księgarskim pozycję traktującą o kulisach powstania pojazdu papieskiego w 1979 roku, jego zniszczeniu oraz odtworzeniu. Ta bez wątpienia cenna publikacja wzbogaca naszą wiedzę na temat ciężarówki nieodłącznie wiążącej się z I Pielgrzymką Papieża Polaka do Ojczyzny.
tekst: Paweł Kołodziejski
foto: Magdalena Gorzkowska