Obiekt miesiąca lipiec

LESOTOZAUR

Lesotozaur posiadał dość dużą głowę, niezbyt długą szyję, wydłużony tułów i dosyć krótki ogon. Stosunkowo mocno zbudowane kończyny przednie były ponad dwa razy krótsze od tylnych. Na masywnej dłoni znajdowały się cztery dobrze wykształcone palce; piaty uległ niemal całkowitej redukcji. Pewna różnica miedzy długości między pierwszym a długim palcem umożliwiała dłoni możliwości chwytne. Mocna kość udowa była krótsza od kości podudzia, a umieszczony wysoko na długim śródstopiu pierwszy palec nie dotykał podłoża.

Zwierzę to miało wydłużoną czaszkę; na początku żuchwy znajdowała się niewielka bezzębna pojedyncza kość przedzębowa. Natomiast na samym czubku pyska, mógł być usytuowany malutki dziób. Tuż za nim umiejscowione były, skierowane do przodu przednie zęby, a dalej na obu szczękach – trójkątne, dość mocne zęby policzkowe.

Na podstawie zrekonstruowanego szkieletu wiadomo, że lesotozaur osiągał niewiele ponad 70 cm długości. Tropy z kolei pozwalają oszacować jego wielkość na 1,5 cm długości.

Dinozaur ten żył być może w niewielkich stadach. Poruszał się zapewne wyłącznie na tylnych kończynach i raczej nie podpierał się przednimi. Umiał bardzo szybko biegać, szczególnie było pomocne w razie zagrożenia ze strony drapieżnika.

Zwierzę to żywiło się prawdopodobnie tylko roślinami, które po odgryzieniu rozdrabniał szybko zębami policzkowymi. Posiadał raczej wąskie policzki nie mógł zbyt długo przetrzymywać pożywienia w jamie gębowej. Prawdopodobnie chwytał małe kęsy – następny dopiero po tym, jak połknął pierwszy. Być może, za pomocą przednich kończyn przytrzymywał jakąś gałązkę lub większy liść. Czasami mógł żywić się drobnymi bezkręgowcami.

Obiekt miesiąca lipiec
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content