Niedzielne spotkanie z dawną metalurgią, czyli 28 Wytopki Ołowiu w Tokarni

W dniu 16 sierpnia (niedziela) 2020 r. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprezentowało się w Muzeum Wsi Kieleckiej podczas 28 Wytopek Ołowiu.

Wytopki Ołowiu to impreza plenerowa organizowana przez Muzeum Wsi Kieleckiej, która nawiązuje do tradycji górnictwa kruszcowego Gór Świętokrzyskich.
Podczas tegorocznej imprezy można było zobaczyć zrekonstruowany piec hutniczy, w którym odbywało się wytapianie ołowiu oraz bicie pamiątkowych „talarów chęcińskich”. Odbył się pokaz pozyskiwania miedzi metodą elektrolizy, według patentu dr Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego. Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zorganizował pokazy dawnych technik wyrobu gwoździ, odlewanie kul i żołnierzyków. Zwiedzający mogli zobaczyć prace na żywo w kuźni zaaranżowanej i prowadzonej przez pracowników zakładu. Grupa Moccus zaprezentowała dawne rzemiosła garncarskie i kowalskie a najmłodsi turyści mogli posłuchać Świętokrzyskich Legend Górniczych. Turyści mogli obejrzeć krótkie filmy oraz prezentacje multimedialne na temat historii i tradycji metalurgicznych regionu świętokrzyskiego.
Pracownicy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach przygotowali stoisko promocyjne oraz pokaz budowy “Dymarki”, czyli starożytnego pieca do wytopu żelaza. Goście mogli zobaczyć proces budowy pieca, jego działanie a następnie rozbicie “dymarki” na zakończenie imprezy.
Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie.
Galeria:

Info, zdjęcia: Justyna Kasperkiewicz

Niedzielne spotkanie z dawną metalurgią, czyli 28 Wytopki Ołowiu w Tokarni
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content