Mobilna przestrzeń kultury III

W ubiegłą niedzielę 27 października uroczyście zakończono projekt „Mobilna przestrzeń kultury III” realizowanego wspólnie z Żydowskim Muzeum Galicja z Krakowa.

Od środy 23 października 2019 r. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach realizowany był projekt poświęcony historii Żydów na ziemiach polskich. Cykl wydarzeń rozpoczął spacer historyczny “Śladami wierzbnickich Żydów” poprowadzony przez dyrektora Muzeum Pawła Kołodziejskiego. Uczestnicy przeszli uliczkami wokół rynku, poznając przy okazji historię lokalnych Żydów.

Pierwszego dnia odbył się także wernisaż wystawy “Domy wieczności”, która ukazuje cmentarze żydowskie, niekiedy jedyne świadectwo funkcjonowania Żydów na naszych terenach oraz pokaz filmu “Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberta Grossmana. W kolejnych dniach uczestnicy mogli obejrzeć film “Ben Gurion. Epilog” w reżyserii Yariva Mozera.

W piątek 25 października odbyły się warsztaty dla dzieci z klas I-III “Drejdl i hamantasze. Święta żydowskie” które poprowadził Bartosz Duszyński. Dzieci podczas zajęć mogły dowiedzieć się więcej o kulturze żydowskiej, ich ubiorze, zwyczajach a co najważniejsze o świętach jakie obchodzi się w judaizmie.  Dzień zakończył wykład “Ucieczki więźniów żydowskich z KL Auschwitz-Birkenau. Wybrane historie” oraz pokaz filmu “Polowanie” w reżyserii Astrid Schult.

W sobotnie popołudnie odbyło się spotkanie z książką Patrycji Dołowy “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holokaustu”. Jak napisał Mikołaj Grynberg: “Ta książka jest o szczęściu w nieszczęściu. Autorka przynosi nam historie ludzi, którzy żyją, bo ponad siedemdziesiąt lat temu zostali obdarowani drugą mamą. Patrycja Dołowy zabrała mnie w najgłębsze rewiry samotności i opuszczenia, ale nie porzuciła na dnie – dała szansę wynurzenia się, ale już w zupełnie innym miejscu”.

Na zakończenie projektu 27 października odbył się koncert Urszuli Makosz z zespołem “Ownt lid – wieczorna pieśń”.

Ula Makosz – Pieśniarka zajmująca się od lat muzyką żydowską, koncertuje w kraju i za granicą, współpracuje z wieloma muzykami. Wystąpiła m. in. na XV, XVII i XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wielokulturowe Myślenice, Festiwalu Etniczne Inspiracje w Warszawie, II i III Festiwalu Wielokulturowy Zgierz, IX Ogólnopolskim Dniu Dialogu z Judaizmem w Kielcach, Dniu Izraela we Wrocławiu, podczas ceremonii wręczania odznaczeń Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata oraz podczas ceremonii otwarcia Jewish Community Center w Krakowie dla jego fundatora — Księcia Walii, Karola.

Galeria:

Foto: Powiat Starachowicki, Aneta Marciniak (Gazeta Starachowicka), Wioletta Sobieraj

Mobilna przestrzeń kultury III
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content