Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

W poniedziałek, 16 kwietnia w naszym Muzeum obchodzono Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Już od 1983 roku w większości krajów świata, dzień ten jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z dziedzictwem kulturowym, a w Polsce ideą szczególną obchodów jest promowanie dobrych praktyk i zadań w ochronie tegoż dziedzictwa.

Organizatorami obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Starachowicach był Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas i Starosta Starachowicki – Andrzej Matynia.

W programie obchodów znalazły się prezentacje m.in. na temat:

– finansowania ochrony i opieki nad zabytkami z budżetu Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, którą przedstawił Jacek Kowalczyk – Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach

– “Gloriosa Visliciensium Urbe” przedstawiła – Gabriela Kiełtyka z Muzeum Regionalnego w Wiślicy

– „Rewitalizacja obiektów czy rewitalizacja pamięci” przedstawił Paweł Kołodziejski z Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Na zakończenie zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić “naszą” zabytkową hutę.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków