I-sza “Stalówka” w Ekomuzeum

13 sierpnia 2012 r. odbyła się na terenie naszego Muzeum, w Kinie Kotłownia, I-sza “Stalówka”, czyli Muzealne  Spotkanie z Książką. Kierowane są one do miłośników historii i literatury. W ramach cyklicznych spotkań Starachowiczanie (i nie tylko) będą mogli zapoznać się z ciekawymi publikacjami, ale także dyskutować o problemach w nich poruszanych.

Pierwsze spotkanie poświęcone było książce Dietera Schenka pt: „Noc morderców”. Opisuje ona jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń z II wojny światowej. 2 lipca 1941 r. został aresztowany Kazimierz Bartel – polski polityk, profesor, matematyk, rektor Politechniki Lwowskiej, pierwszy premier Polski po przewrocie majowym. Wieczorem następnego dnia aresztowano 25 profesorów wyższych uczelni a także osoby przebywające wówczas w ich domach. Nad ranem 4 lipca wszyscy zostali zamordowani przez członków specjalnej jednostki policyjnej III Rzeszy – Einsatzkommando zur besonderen Verwendung. Do końca lipca 1941 r. dokonano kolejnych aresztowań i egzekucji.  Jako ostatni zginał Kazimierz Bartel.

Autor w swojej książce nakreśla tło poprzedzające tragiczne wydarzenia, a także opisuje politykę eksterminacyjną na zajętych terenach. Książka oparta jest na niemieckich źródłach archiwalnych.

Miło nam poinformować, iż laureatem V edycji konkursu “Książka Historyczna Roku” im. Oskara Haleckiego został Dieter Schenk za „Noc Morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej”. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystości, która odbyła się 9 listopada w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. Organizatorami konkursu, obok Polskiego Radia, są Telewizja Polska oraz Instytut Pamięci Narodowej. Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

I-sza “Stalówka” w Ekomuzeum