26 sierpnia 2012 r. “Blues pod Piecem”

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach 26 sierpnia 2012 r. o godz. 18.00 zorganizowało pierwszy w Starachowicach Festiwal bluesowy pod nazwą “Blues Pod Piecem”.

Do udziału w koncercie udało się zaprosić Śląską Grupę Bluesową z legendami polskiego bluesa, Janem Skrzekiem, Leszkiem Winderem, Michałem Giercuszkiewiczem, grupę Cree z wokalistą Sebastianem Riedlem, Kulisz Projekt z Adamem Kuliszem oraz zespół Acustik z harmonijkarzem Jackiem Szułą oraz wokalistą Grzegorzem Achtelikiem. 

 Śląska Grupa Bluesowa – Prawdziwa supergrupa złożona z czołówki śląskich muzyków. To wykonawcy mający za sobą współpracę z takimi postaciami i zespołami jak SBB, Krzak, Dżem, Cree, Bezdomne Psy, Apogeum, Kwadrat czy Józef Skrzek, Ireneusz Dudek, Ryszard Skibiński, Ryszard Riedel, Zbigniew Hołdys, Martyna Jakubowicz, Elżbieta Mielczarek i wielu innych! Muzyka zespołu to kwintesencja tego co onegdaj nosiło etykietkę silesian sound, a tak naprawdę jest najprawdziwszym śląskim bluesem i to w najlepszym wydaniu. Zespół regularnie koncertuje w całym kraju i za granicą.

Obecnie zespół tworzą Jan “Kyks” Skrzek (śpiew, fortepian, harmonijki), Agnieszka Łapka (śpiew), Mirosław Rzepa (gitara, gitara basowa), Michał “Gier” Giercuszkiewicz (perkusja) oraz Leszek Winder (gitara).

Więcej informacji na www.winder.art.pl

Cree – Zespół został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę Cree pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree.

Więcej informacji na www.cree.pl

Kulisz Projekt – Adam Kulisz – polski wokalista, gitarzysta, harmonijkarz, kompozytor, autor tekstów. Jeden z najbardziej twórczych wykonawców z kręgu polskiego bluesa. Na koncie ma występy na najważniejszych festiwalach bluesowych w kraju, a także we Włoszech, Irlandii i Słowacji. Jako gitarzysta występował gościnnie m.in. z zespołami Kasa Chorych i J.J. Band, Magdą Piskorczyk, a także z wykonawcami zagranicznymi – Otisem Grandem i Mofo Party Band.

Od kilku lat zajmuje czołowe pozycje w rankingach bluesowych, m.in. w latach 2006, 2007, 2009  i 2011 czytelnicy kwartalnika “Twój Blues”  uznali go za bluesowego wokalistę roku.

Mariusz Maksymowicz – ceniony  kontrabasista sceny bluesowej.

Michał Giercuszkiewicz -perkusista polskich bluesowych grup muzycznych. Wieloletni członek zespołu Dżem.  Był przyjacielem zmarłego wokalisty Dżemu Ryszarda Riedla. Od kilku lat mieszka nad Zalewem Solińskim na tratwie w Zatoce Teleśnickiej, niedaleko Półwyspu Brosa. Dyskografia z jego udziałem jest bardzo obszerna, nagrywał między innymi z zespołem Cree, którego wokalistą jest Sebastian Riedel, syn Ryszarda

Acustic –Zespół powstał w 2007 roku na samym początku był to duet gitarowy w składzie Grzegorz Achtelik i Ryszard Kudala. Niebawem do zespołu dołączył Jacek Szuła ze swą świetnie brzmiąca harmonijką. Acustic obecnie to akustyczne trio, grające od marca 2010 roku w nowym składzie. Miejsce śp. Ryśka Kudali zastąpił Szymon Borkowski. Blues, rock czasem nawet reagowate dźwięki można usłyszeć w utworach zespołu. Piekne brzmienie akustycznych gitar, charyzmatyczny bluesowy wokal Grzegorza Achtelika, nietuzinkowe brzmienie harmonijki Jacka, wysublimowane dźwięki solówek Szymona to jest to, co zespół oferuje poszukiwaczom muzycznych doznań.

Więcej informacji na www.ariergarda.home.pl/acustic/

 

26 sierpnia 2012 r. “Blues pod Piecem”
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content