Festiwal Pamięci w Muzeum

21 września 2012 roku o godzinie 18.30 w Hali Spustowej naszego Muzeum odbyło się przedstawienie pod tytułem „Ostatnia selekcja”. Spektakl reżyserowany przez Dorotę i Artura Anyżów był jednym z elementów obchodów Festiwalu Pamięci.

W dniu 25 września 2012 r. spektakl obejrzało 283 uczniów ze starachowickich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

“Ostatnia selekcja” według książki Goldie Szachter Kalib “Z Bodzentyna do Auschwitz i Bergen-Belsen”, jest próbą artystycznej wypowiedzi na temat holokaustu.

Przedstawienie odbyło się w ramach upamiętnienia 70 rocznicy pacyfikacji getta w Wierzbniku. Hołd pamięci złożyli Starachowiczanie, którzy wcielili się w role bohaterów spektaklu.

Spektakl jest artystyczną wizją najbardziej osobistych wspomnień bohaterki, wspomnień wpisanych w okrutną historię eksterminacji społeczeństwa żydowskiego i przełożonego na język teatru. Gołda opowiada o szczęśliwym dzieciństwie, okupacji niemieckiej, i koszmarze przeżyć obozowych, aż do chwili wyzwolenia.

 

Festiwal Pamięci w Muzeum
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content