„Domki dla jeży – kolczastych przyjaciół”

Miło nam Państwa poinformować, że na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule zostały rozmieszczone  schronienia dla jeży. Domki zostały przekazane przez nasze Muzeum. Wykonali je uczestnicy VII Festynu Ekologicznego „Zaginiony świat naszej Ziemi”, który odbył się pod hasłem  “JEŻ – PRZYJAZNY ZWIERZ”.

Jeż to jeden z najbardziej rozpowszechnionych ssaków, żyjących na terenie Polski. Z  tego powodu nie ma chyba osoby, która nie potrafiłaby opisać jego wyglądu. Mimo tego, jak żyją i zachowują się w swoim środowisku, jeże wciąż pozostają dla wielu osób tajemnicą.

Wiemy jednak, że jeże są bardzo pożyteczne – pomagają człowiekowi w walce ze szkodnikami, jak również same są aktywnymi ekologami w swoim środowisku życia. Jednak, w ostatnich latach, na skutek działalności człowieka , ginie tak dużo jeży, że są one zagrożone wyginięciem. Dlatego, te pożyteczne zwierzątka są objęte ścisłą ochroną. Oznacza to, że jeży nie wolno płoszyć, ranić ani zabijać. Wręcz przeciwnie trzeba tym sympatycznym zwierzątkom pomagać.

Mamy nadzieję, że naszym kolczastym przyjaciołom domki przypadną do gustu….

 

Galeria:

 

Tekst: Justyna Sadza

Fot: Hubert Ogar – Nadleśnictwo Marcule

 

„Domki dla jeży – kolczastych przyjaciół”
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content