Beethoven rozbrzmiał w muzeum

Wyjątkowy koncert fortepianowy, który rozpoczął cykl koncertów w ramach 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, odbył się 3 października br. w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. Była to prawdziwa uczta dla melomanów.

Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego pomysłodawcą i założycielem jest pani Elżbieta Penderecka. Powiat Starachowicki dołączył w tym roku do elitarnego grona samorządów, które współtworzą to wydarzenie. Wprawdzie główna część festiwalu odbywa się od 2004 r. w Warszawie, ale równolegle do niej organizowane są także koncerty w innych miastach w Polsce. Jeden z nich odbył się właśnie 3 października br. w naszym muzeum, na równo 7 dni przed koncertem inauguracyjnym w Warszawie. Przez dwie godziny Starachowice były muzyczną stolicą Polski. Szczególnie na tę okazje przyjechały do nas:Księżna Irina zu Sayn Wittgenstein Berleburg  – członkini komitetu honorowego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena oraz Rady Artystycznej Festiwalu w Abu Dhabi, a także Elżbieta Chojnowska kierownik biura, kierownik impresariatu Stowarzyszenia im Ludwiga van Beethovena, reprezentująca Elżbietę Penderecką – dyrektor generalną Festiwalu, nieobecną z powodu trwającej żałoby po zmarłym mężu, Krzysztofie Pendereckim.

Przed starachowicką publicznością wystąpiło troje młodych i bardzo utalentowanych pianistów: Krzysztof Książek, Adam Goździewski oraz Tymoteusz Bies, którzy zaprezentowali się w repertuarze Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina oraz Roberta Schumanna. Goście mieli okazję wysłuchać Sonaty fortepianowej cis-moll „Quasi una fantasia” op. 27 nr 2 Ludwiga van Beethovena, Karnawał wiedeński op. 26 Roberta Schumanna oraz Walc As-dur op. 42 i Polonez-fantazja As-dur op. 61 Fryderyka Chopina.
Całości dopełniła recytacja poezji w wykonaniu znakomitego aktora Sławomira Hollanda.

Koncert odbył się we współpracy z Abu Dhabi Festival.

Galeria:

Źródło: https://www.powiat.starachowice.pl/?pid=1&ca=show&id=3911

 

Beethoven rozbrzmiał w muzeum
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content