09.07.2013 r. – Prezentacja projektu turystycznego “Mnisi i Hutnicy”

W dniu 9 lipca 2013 r. w budynku hali lejniczej starachowickiego Muzeum Przyrody  i Techniki odbyła się konferencja, której celem była prezentacja projektu turystycznego „Mnisi i Hutnicy”.

Projekt jest wspólną inicjatywą Opactwa Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach a jego głównym celem jest popularyzacja wspólnego dziedzictwa kulturalnego oraz wielowiekowej roli wąchockich zakonników w budowę i rozwój metalurgii w dolinie rzeki Kamiennej. W ramach projektu został wprowadzony wspólny bilet uprawniający do zwiedzania opactwa oraz muzeum, a obaj partnerzy będą prowadzić wspólną akcję informacyjną i promocyjną . Ważnym elementem projektu  jest organizacja festynu historycznego „Mnisi i Hutnicy”, który odbywał się będzie na terenie opactwa cystersów. Tegoroczna, pierwsza edycja odbędzie się w sobotę 10 sierpnia 2013 r. Festyn będzie okazją do zapoznania się nie tylko z gospodarczą aktywnością cystersów w epoce nowożytnej ale również życiem codziennym mnichów, elementami ich reguły, obrzędami duchownymi związanymi z formacją. Formuła projektu jest otwarta i będzie stopniowo rozwijana o kolejne elementy, o czym podczas konferencji mówiła Wioletta Sobieraj, kustosz starachowickiego Muzeum. Pierwszym z działań będzie opracowanie i publikacja albumu fotograficznego „Mnisi i hutnicy” przygotowanego przez Katarzynę Gritzmann. O tym, że projekt turystyczny nie jest kolejnym produktem na rynku ale propozycją mająca silne uzasadnienie w historii przekonywał zgromadzonych Paweł Kołodziejski, dyrektor muzeum, który przedstawił historyczny rys poświęcony górniczo- hutniczej działalności cystersów wąchockich w latach 1179 – 1819. Ważnym punktem programu konferencji były słowa ojca Eugeniusza Augustyna opata wąchockiego mówiące  o otwartości cystersów na wyzwania współczesności, zarówno przed wiekami, jak też dzisiaj.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Starachowickiego z Janem Wzorkiem, Przewodniczącym Rady Powiatu i Andrzejem Matynią Starostą Starachowickim, jak też miasta i gminy Wąchock z burmistrzem Jarosławem Samelą.

Nie zabrakło również przedstawicieli placówek kultury, organizacji pozarządowych, oraz tych, którym bliska jest  popularyzacja wartości kulturowych i turystycznych Regionu. Swoje poparcie dla projektu oraz chęć współpracy zadeklarowali między innymi dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Starachowickiego centrum Kultury Tomasz Kordeusz oraz st. asp. Janusz Kowalewski z KPP w Starachowicach.

 Na zakończenie spotkania jego uczestnicy mieli możliwość spróbowania specjałów przygotowanych według cysterskiej receptury.

09.07.2013 r. – Prezentacja projektu turystycznego “Mnisi i Hutnicy”
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content