50-lecie uruchomienia produkcji ciężarówki Star 266

W dniu 8 lipca 2023 roku na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbyła się konferencja i wernisaż wystawy poświęconej 50-tej rocznicy uruchomienia produkcji samochodu ciężarowego Star 266.

Fot. autorstwa Jacka Pawłowskiego

To w połowie roku 1973 rozpoczęto produkcję najlepszego samochodu ciężarowego polskiej konstrukcji jaki opuścił bramy zakładu FSC w Starachowicach. Ciężarówkę opracowano według wytycznych głównego odbiorcy jakim była armia. Wykazywała się doskonałymi właściwościami terenowymi, nowoczesnym silnikiem wysokoprężnym z bezpośrednim wtryskiem paliwa, wyposażona była w seryjne wspomaganie kierownicy i szereg podzespołów wykonywanych w kraju na licencjach renomowanych firm zachodnich.

Produkcja trwała do 2000 roku, a pojazdy te używane są ciągle w wojsku, straży pożarnej i innych służbach. Konstrukcja ramy i zawieszenia jest na tyle dopracowana, że nawet dziś pojazdy te są podstawą do przebudów i modernizacji używanych samochodów, które otrzymują nowoczesne silniki i współczesne odchylane kabiny.  Zmodernizowane samochody wyglądające jak nowe i wracają z powrotem do służby.

Program szczegółowy:

50-lecie uruchomienia produkcji ciężarówki Star 266