40 rocznica wygaszenia Wielkiego Pieca

“Kiedy jeszcze oddychał Wielki Piec”

Nasze Muzeum 19 marca 2008 roku przeżywało uroczyste obchody 40-stej rocznicywygaszenia WIELKIEGO PIECA.

Hołd złożony historii pracy starachowickiej huty żelaza oddaje wystawa poświęcona działalności zabytkowego Wielkiego Pieca.

Ekspozycję stanowią fotografie wykonane przez nieżyjącego już dokumentalistę Mieczysława, Adama Kowalskiego, udostępnione Muzeum przez jego córkę Danutę Duszyńską.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 10.00 rozstrzygnięciem konkursu plastycznego pt. ’’ KIEDY JESZCZE ODDYCHAŁ WIELKI PIEC’’ zorganizowanego dla najmłodszych.

Z pośród 141 prac jury w składzie: Ryszard Uziębło, Ewa Wyczesana i Kazimierz Kopeć wyłoniło laureatów w każdej grupie wiekowej. Nagrody wręczyła Dyrektor Muzeum Magdalena Gorzkowska.

W gronie przedszkolaków nagrody otrzymali:

I nagroda za pracę zbiorową dla: Kacpra Sitka, Klaudii Wójcik, Mikołaja Tuchowskiego, Justyny Luborad, Wiktorii Wojciechowskiej- reprezentujących Przedszkole Miejskie Nr 11.

Pierwsza grupa wiekowa:

Oscar Goliat- Wiśniowiecki

Przedszkole MiejskieNr11

Łukasz Sadło

Kl. 0 A

Szkoła Podstawowa Nr 1

Julia Sobieraj

Gr. 0 Biedronki

Przedszkole Miejskie Nr 10

Wyróżnienia: Julia Jedynak, Ola Spadło, Julek Stojanow, Szymon Piasecki, Michał Piwnik, Bartosz Karczewski, Ola Lefek, Dominika Jeziorska, Bartosz Latosek, Ola Wojton, Maciek Szukiel z Przedszkola Nr 11.

W drugiej grupie wiekowej- klasy I-III:

Miłosz Mroczkowski

Szkoła Podstawowa Nr 11

Maciej Cieciora

Szkoła Podstawowa Nr 1

Marcin Wiączek

Szkoła Podstawowa Nr 13

Wyróżnienia: Łukasz Stąporek, Justyna Kusiak, Julia Surowiec, Wiktoria Rutkowska, Daniel Borawski, Radosław Pawliński, Monika Radowiecka, Natalia Anduła, Dominika Banasiowska, Weronika Raczyńska i Jakub Łygan.

Trzecia grupa wiekowa – klasy IV-VI:

Ewa Kędziora

Szkoła Podstawowa Nr 9

Jan Gołda

Szkoła Podstawowa Nr 9

Agata Ryska

Szkoła Podstawowa Nr 10

Wyróżnienia: Daria Loranty, Karolina Kalista, Agata Nowak, Sylwia Bogacz, Weronika Traczyk, Angelika Dobosz, Tomasz Stachura, Anna Stępień, Marta Stanisławska.

Nagrody specjalne od Muzeum otrzymali: Paulina Gregorczyk, Magdalena Lipka, Małgorzata Sokół i Dominika Wójcik- uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 11.
Wszystkie dziecięce dzieła sztuki można teraz oglądać w Hali Lejniczej w Muzeum, ale będą również prezentowane na czerwcowym Jarmarku u Strzecha. Nagrody konkursowe zostały ufundowane przez Odlewnie Polskie.

Po rozdaniu nagród na wszystkich uczestników konkursu czekała niespodzianka w formie ogniska z pysznymi kiełbaskami ufundowanymi przy pomocy sponsorów: Pawła Nowaka z Wąchocka i Marcina Wykroty ze Starachowic. Kolejnymi atrakcjami były gry i zabawy oraz wycieczka dookoła Wielkiego Pieca zabytkowym samochodem strażackim na sygnale.

Dalszą częścią uroczystości rocznicowych był zorganizowany o godzinie 15-stej wieczór wspomnień. Spotkali się na nim byli pracownicy starachowickiej huty z kierownikiem Wielkiego Pieca panem Zdzisławem Kostyrą na czele. W miłej atmosferze przy ognisku i pieczonych kiełbaskach snuli oni swoje wspomnienia o pracy i ludziach, z których tak wielu juz odeszło.

tekst: Anna Kozieł
foto: Mirosław Witkowski