27.02.2015r. – Zakończenie akcji „Zimowy Wjazd do Huty 2015″

Zakończyliśmy właśnie czwartą edycję „Zimowego Wjazdu do Huty”.

Podczas ferii dzieci miały możliwość uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez pracowników Muzeum. W formie zabaw rozwijały swoje umiejętności plastyczne oraz wzbogaciły swoją wiedzę związaną ze światem fizyki, przyrody i techniki.

27 lutego zakończyliśmy akcję  „Zimowy Wjazd do Huty 2015”. Tematem przewodnim ostatniego spotkania było kino i fotografia. W celu lepszego wprowadzenia dzieci w świat kina, zajęcia rozpoczęły się od odegrania scenki przedstawiającej jak mogło dojść do wymyślenia urządzenia zwanego "Aparatem Fotograficznym". Aktorami były dzieci zasiadające na widowni. Po krótkiej prezentacji historii fotografii na sali pojawił się Michał Piętak, znany fotograf, który prowadzi Koło Fotograficzne dla dzieci i młodzieży. Na spotkaniu przybliżył zgromadzonym tajniki swojej pracy. W przerwie między zajęciami dzieci mogły zobaczyć zorganizowaną wystawę starych projektorów i aparatów fotograficznych. Każdy mógł wypróbować jak działa stary aparat fotograficzny.

W drugiej części warsztatów dzieci miały możliwość dowiedzenia się jak kiedyś wyglądały filmy i kino. Można było również zobaczyć, ile potrzeba taśmy filmowej, aby nakręcić film trwający ok. 2 minut. Oczywiście każdy miał możliwość zabrania kawałka taśmy filmowej na pamiątkę. Na starym projektorze filmowym 16mm dzieci obejrzały bajki z przed lat: "Bolek i Lolek", "Zaczarowany ołówek", "Reksio", "Krecik" i itp. Podczas projekcji musiał obowiązkowo pojawić się pop-corn, tak jak w prawdziwym kinie. Na zakończenie „Zimowego Wjazdu do Huty” każdy uczestnik warsztatów otrzymał medal "Małego Filmowca".

W czasie zajęć gościliśmy w Muzeum policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, którzy wyjaśnili jak należy bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym oraz nagrodzili uczestników konkursu plastycznego związanego z bezpieczeństwem w czasie ferii.

Zapraszamy na Lato w Hucie 2015!!

Dziękujemy za pomoc w realizacji akcji: pani Elżbiecie Orzechowskiej, panu Michałowi Piętakowi, Drukarni „Compus”, Komendzie Powiatowej Policji w Starachowicach oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach.

Galeria:

Tekst: Maciej Szlęzak