W dniu dzisiejszym miała miejsce uroczysta Sesja Rady Miasta Starachowice, poświęcona setnej rocznicy odzyskania praw miejskich przez Wierzbnik.
Na mocy decyzji okupacyjnych władz wojskowych z 18 sierpnia 1916 roku w trzydziestu ośmiu miastach leżących na terenach okupowanych przez Austro-Węgry wprowadzono samorząd. Jednym z tych miast był Wierzbnik, którego radnych wyznaczyć miało miejscowe Kreiskommando. Dokładnie 27 lutego 1917 roku wyznaczona rada Miasta zebrała się na swoim pierwszym posiedzeniu. Wśród dwudziestu czterech ówczesnych radnych znalazły się osoby cieszące się nie tylko poparciem okupacyjnych władz ale przede wszystkim cieszące się dużym zaufaniem społecznym. Wśród nich byli ks. Bolesław Sztobryn, proboszcz parafii Św. Trójcy, biorący udział w pracach Tymczasowej rady Stanu Królestwa Polskiego, Władysław Laskowski, kierownik miejscowej szkoły i działacz społeczny, jak również późniejsi burmistrzowie Wierzbnika z okresu II Rzeczpospolitej: Władysław Miernik i Władysław Sokół. Na pierwszej sesji radni Wierzbnika uchwalili budżet miasta na 1917 rok, zajęli się również ustaleniem wysokości opłat za handel na Rynku, tak zwanym „placowym”. Wystosowali apel do władz okupacyjnych o przyłączenie Starachowic fabrycznych do Wierzbnika. Podczas rocznicowej sesji Rady Miasta Przewodniczący Włodzimierz Orkisz mówił o wadze symbolicznego wymiaru lokalnej historii. Okoliczności odzyskania praw miejskich przez Wierzbnik oraz problematykę obrad Rady Miasta sprzed stu laty przybliżył Paweł Kołodziejski dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
Wszyscy Radni oraz zaproszeni goście uczcili minutą ciszy pamięć mieszkańców naszego miasta, którzy żyli tu i pracowali na przestrzeni blisko czterech stuleci.
Galeria: