2011.12.15-22 – “Muzeum na święta”

Zakończyliśmy zajęcia pt. “Muzeum na święta”, które ku naszemu zdziwieniu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W warsztatach wzięły udział dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych – łącznie ok. 325 osób.

Dzieci ozdabiały bombki (wykonane ze styropianu) techniką “decoupage”, co oznacza wycinanie. Sama technika nie jest wcale nowoczesna, znana była już w XIX w. jako metoda ozdabiania np. mebli. Polega na wycinaniu ze specjalnego, cienkiego papieru interesujących nas motywów i naklejaniu ich na przedmioty. Bardzo często motywy dodatkowo “wtapia się” w tło czyli domalowuje się farbą potrzebne elementy. Chcieliśmy, aby zajęcia były jednym ze sposobów na kultywowanie tradycji przygotowywania ozdób choinkowych, ale w nowoczesny, modny sposób.

Na warsztatach dzieci wykorzystywały własne bombki z wyciętych już wcześniej motywów o tematyce świątecznej, naklejając je specjalnym klejem przeźroczystym a następnie pokrywając całość błyszczącym lakierem.

Poprawnie wykonana bombka prezentuje się bardzo efektownie również dzięki ozdobnym, błyszczącym brokatom. Zawiązanie wstążki kończy dzieło gotowe do zawieszenia na choince. Metoda wymaga jedynie cierpliwości i dokładności, z czym dzieci i młodzież doskonale sobie poradzili.

2011.12.15-22 – “Muzeum na święta”
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content