V Festyn Ekologiczny już za nami !!!

Mimo jesiennej aury, lekkiego wiatru i mżawki, w piątkowy poranek 18 października najmłodsi mieszkańcy Starachowic przybyli dzielnie do naszego Muzeum by uczestniczyć w organizowanym już po raz piąty Festynie Ekologicznym “Zaginiony Świat Naszej Ziemi”.

Najważniejszym aspektem Festynu były oczywiście występy sceniczne uczestników w Hali Lejniczej Muzeum.  Obejrzeliśmy tańce, krótkie inscenizacje, scenki teatralne, piosenki i wiersze przygotowane z ogromną fantazją i zaangażowaniem małych artystów. Przedstawienia nawiązywały do hasła tegorocznego Festynu “Sikorka – ptak do zadań specjalnych”. Wszystkie występy nagrodzone zostały gromkimi brawami oraz upominkami ufundowanymi przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Starachowicach. Prócz występów podziwiać można było także prace plastyczne dzieci – plakaty, makaronową wyklejankę i  instalację przestrzenną o sikorach i kasztanowcach.

Organizatorzy Festynu opowiedzieli o sikorach, które możemy oglądać za naszymi oknami,  zadaniach specjalnych i wyzwaniach stojącymi przed tymi małymi ptakami oraz o związku między obecnością sikor a stanem zdrowia naszych kasztanowców. Uczestnicy mogli też sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w konkursach i rebusach zorganizowanych przez Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Oczywiście za dobrze wykonane zadanie czekały nagrody.

Warunkiem uczestnictwa w Festynie było wykonanie budki lęgowej dla sikor – wszyscy uczestnicy wywiązali się z tego zadania znakomicie! Wykonane z największą starannością i dbałością budki zostaną zawieszone w pobliżu kasztanowców w Parku Miejskim i z pewnością staną się świetnymi mieszkaniami dla żyjących tu sikorek – bogatek, modraszek, sosnówek i szarytek. V Festyn Ekologiczny zakończył się oczekiwanym przez wszystkie dzieci ogniskiem z pysznymi kiełbaskami.

W tegorocznym Festynie uczestniczyło ponad dwieście pięćdziesięcioro dzieci, w tym po raz pierwszy uczniowie klas I-III szkół podstawowych.

Dziękujemy mocno opiekunom grup, współorganizatorom i przede wszystkim najmłodszym uczestnikom. Czekamy na Was za rok!

Współorganizatorzy Festynu:

Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych

Wydział gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Starachowicach

V Festyn Ekologiczny już za nami !!!