“Zimowy Wjazd do Huty”

W ubiegły piątek zakończyliśmy kolejną edycję “Zimowego Wjazdu do Huty”.

Jak co roku podczas ferii zimowych organizujemy cykl zajęć edukacyjnych powiązanych z historią miasta i naszego regionu a także historią Muzeum bliższym poznaniem naszych ekspozycji. Zajęcia mają na celu rozpowszechnianie wiedzy wśród najmłodszych. Prowadzone są przez muzealnych edukatorów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu takiego typu zajęć.

W czasie “Zimowego Wjazdu do Huty” odbywają się codziennie dwa różne tematyczne zajęcia. Staramy się wychodzić na przeciw oczekiwaniom dzieci i przeprowadzamy zajęcia plastyczne, historyczne i doświadczenia. Poprzez zabawę uczestnicy poznają dziedziny biologi, fizyki. Zgłębiają wiedzę oraz rozwijają swoje pasje. Staramy się angażować dzieci do pracy zespołowej.

Podczas „Zimowego Wjazdu do Huty 2024” edukatorzy muzealni przeprowadzili następujące zajęcia oraz warsztaty:

• „Pocztówka ze Starachowic”, autorski projekt Muzeum podczas którego zostały stworzone przez uczestników zajęć pocztówki, odzwierciedlające historię miasta Starachowice. Zajęcia związane były z jubileuszem 400 lecia lokacji Wierzbnika. Stworzone przez dzieci prace zostały zeskanowane i wydrukowane w formie pocztówki promującej nasze miasto.,
  • „400 lat minęło…” to zajęcia związane z jubileuszem 400 lecia lokacji Wierzbnika, podczas zajęć uczestnicy stworzyli makietę Rynku w Wierzbniku,
  •  „Mały muzealnik”, „Muzealna zakładka do książki”, to zajęcia dotyczące historii i ekspozycji Muzeum. Mające na celu popularyzację czytelnictwa u najmłodszych
  • , „Koła i kółeczka”, „Mały naukowiec”, „Wyspa skarbów”, „Przyroda inspiruje”,  to warsztaty gdzie poprzez zabawę uczestnicy zgłębiali wiedzę z dziedzin takich jak: przyroda fizyka, chemia,
  •  „Hutnik i górnik”, Herb Miasta”, „Magnetyczna Pamiątka”, to warsztaty dotyczące historii górniczej Starachowic oraz powstania herbu miasta.
  • „EKO-dinozaur”, „Zaczarowany świat z masy solnej” ,„Skamieliny z masy solnej”, „Jurassic World”, warsztaty przyrodnicze nawiązujące do ekspozycji paleontologicznej, mieszczącej się w Muzeum. Promujące ekologię i dbanie o planetę.
  •  „Walentynkowe Serce”, lekcja związana z obchodami „Walentynek”
  • „Recyclingowe torby z T-shirt”, „Decoupage” – warsztatowe zajęcia mające na celu rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych.
  • „ „Kreatywna SOWA”- zwiedzanie wystawy „SOWA” z Centrum Nauki Kopernik, połączone z budowaniem modeli przestrzennych na tzw. Majsterni.

Warsztaty miały również charakter edukacyjny, profilaktyczny oraz prozdrowotny. Podczas zajęć gościliśmy przedstawicieli Nadleśnictwa Starachowice, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Starachowicach, strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach oraz policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Przedstawiciele w/w instytucji przybliżyli uczestnikom zajęć na czym polega ich praca, jak należy dbać o swoje zdrowie oraz jak aktywnie i bezpiecznie spędzić czas podczas ferii zimowych. Dzieci z chęcią oglądały sprzęt strażacki i zadawały pytania. Wszystkie zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci.

Zakończenie akcji miało miejsce w muzealnym Kinie Kotłownia gdzie mogliśmy podziwiać prace zrobione przez dzieci, obejrzeć zdjęcia oraz film z tegorocznych zajęć. Każdy z uczestników finału mógł opowiedzieć zgromadzonym gościom jakie zajęcia najbardziej się podobały.

Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie tegorocznej akcji „Zimowy Wjazd do Huty 2024”, poprzez ufundowanie upominków dla uczestników, materiałów papierniczych do zajęć i słodkiego poczęstunku. Naszym wolontariuszkom za udział oraz przygotowanie materiału fotograficznego z całej akcji.

Serdecznie dziękujemy dzieciom za tak liczne przybycie na zajęcia i aktywne uczestniczenie w nich. Rodzicom za to że co roku darzą nas zaufaniem i przyprowadzają do nas na zajęcia swoje pociechy.

Do zobaczenia podczas letnich warsztatów pn.”Lato w Hucie” !!!

Galeria:

“Zimowy Wjazd do Huty”