Od 18 do 29 stycznia 2016 r. w Muzeum Przyrody i Techniki odbywał się kolejny „Zimowy Wjazd do Huty – 2016”. Tegoroczna edycja akcji cieszyła się bardzo dużą popularnością. Świetna zabawa oraz miła atmosfera towarzyszyła nam przez całe dwa tygodnie za co dziękujemy wszystkim uczestnikom.
Na naszych muzealnych spotkaniach staraliśmy się aby dzieci poprzez zabawę poznawały tajniki otaczającej nas przyrody, „wędrowały” z nami w niezwykłe, nieodkryte przez nich miejsca na świecie, odkrywały własne, nieznane dotąd talenty.
Na dotychczasowych zajęciach dzieci poznały fascynujących mieszkańców naszych lasów, pól i łąk oraz dowiedziały się więcej o ich zwyczajach. Gościliśmy w Muzeum Panią Annę Stępień z Nadleśnictwa Starachowice, która razem z dziećmi odkrywała zmiany zachodzące w przyrodzie w czasie trwającej właśnie zimy. „Zawędrowaliśmy” również (w ramach Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach) aż na biegun południowy, do odległej Arktyki, gdzie żyją dobrze znane wszystkim dzieciom pingwiny. Po mroźnych krajach przyszedł czas na cieplejsze klimaty Rio, gdzie zobaczyliśmy urodę ptaków tam żyjących. Zapoznaliśmy się z ich zwyczajami, różnorodnością gatunków, kolorów i głosów.
Uczestnicy zajęć mieli okazję dowiedzieć się, jak powstawały herby i jakie ciekawe informacje można na nich znaleźć.
Razem z uczestnikami zajęć nauczyliśmy się jak właściwie przygotować glinę, aby stworzyć ceramiczne arcydzieła, jak nadawać jej pożądane formy i kształty, jak je zdobić oraz w jaki sposób nadać im trwałość.
Podczas warsztatów florystycznych poznaliśmy tajniki świata roślin, wykonywania dekoracji oraz symbolikę kwiatów. Oprócz florystycznych, własnoręcznie stworzonych kompozycji dzieci zrobiły zawieszki oraz podkładki pod kubek metodą decoupage, którymi później mogły obdarować swoje babcie. Dla dziadków przygotowaliśmy pięknie ozdobione ramki na zdjęcia. Każdy z uczestników wykonał również dyplomy dla babć i dziadków.
Drugi tydzień ferii dzieci rozpoczęły od spotkania z Panem Hubertem Ogar z Nadleśnictwa Marcule, który w formie pogadanki zapoznał dzieci z „dzikimi” mieszkańcami naszych lasów. Dzieci rozpoznawały ślady, jakie pozostawiają zwierzęta np. na śniegu.
Podczas zajęć „przenieśliśmy się” na… bezludną wyspę. Dowiedzieliśmy się jak na niej przetrwać oraz zbudowaliśmy makiety własnych „wymarzonych” wysepek. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie bez SMS-sów, MMS-sów, telefonów komórkowych czy Internetu, jak przekazywano sobie informacje oraz poznaliśmy historię rozwoju telekomunikacji. Mogliśmy porozmawiać przez różne typy urządzeń, zbudowaliśmy prosty telefon i dowiedzieliśmy się co wymyślił pan Morse’a .
Na zajęciach „Mój przyjaciel – książka” uczestnicy zaprezentowali swoje ulubione książki, opisywali ulubionych bohaterów oraz opowiadali ich przygody. Każdy uczestnik wykonał ozdobną zakładkę do książki.
Zajęcia „Sypkie mandale” były dla wszystkich zaskoczeniem. Praktycznie każdy wiedział co to jest mandala (niektórzy już je wykonywali), ale skąd wzięła się taka nazwa, jakie są ich rodzaje, jakie są techniki ich wykonania – to była już zagadka.
Wszystkie „tajemnice” zostały rozwiązane a następnie uczestnicy samodzielnie wykonaliśmy sypane mandale za pomocą barwionego ryżu, kaszy oraz maku.
Na zakończenie tegorocznych ferii nie mogło zabraknąć balu karnawałowego. Dzieci zaprezentowały się w pięknych przebraniach oraz własnoręcznie przygotowanych maskach. Na uczestników czekały gry, zabawy oraz słodki poczęstunek.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji „Zimowego Wjazdy do Huty – 2016” za obecność i zapraszamy latem na wakacyjne zajęcia.
Tekst: Katarzyna Surma
Fot.: Pracownicy Muzeum Przyrody i Techniki