„Z JEDNEJ BUDY”- wystawa portretów uczniów autorstwa Stanisława Szpinetera

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na niezwykłą podróż w czasie – wspólną z mieszkańcami Starachowic rekonstrukcje historii dziecięcych portretów sprzed lat.

Sporysz 1934 rAutorem portretów uczniów ze Szkoły Powszechnej w Krzyżowej Woli – Starachowice (obecnie ul. Moniuszki) z lat 1940 – 1943 jest Stanisław Szpineter – artysta malarz i pedagog w jednej osobie. Na ponad stu szkicach odnajdziemy dziecięce twarze Zosi, Beniusi, Heniusia, Tereni, Mietka, Maniusi i innych. Skrupulatnie rysowane dzień po dniu, gromadzone, poopisywane, opatrzone datą. Bezcenne zbiory udostępnione przez rodzinę po raz pierwszy ujrzą światło dzienne. Czy odnajdziesz tam znajomą twarz, kogoś bliskiego, znajomego, rodzinę?

Dzieci z tych ilustracji są już dziś w podeszłym wieku, części z nich nie ma już z nami. Obecni na portretach, które zestawione razem ze sobą tworzą coś na kształt zdjęcia klasowego, które jedno po drugim wyszło spod rąk artysty. Przyjdź i pomóż nam sprawdzić listę obecności. Być może jest wśród nich portret Twojego przodka: ojca, matki, dziadka, babci…

Jeśli tak. Opowiedz nam jego historię. Chcemy ją poznać.

kl.IB VI. 1941 640x424

ZAPRASZAMY !!!