XIII Noc Muzeów “Ogień w Hucie”

Noc Muzeów, jak co roku przyciągnęła tłumy. Równo o godzinie 16.00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzyło swoje podwoje. XIII Noc Muzeów rozpoczął tradycyjnie hejnał z wieży wyciągowej. Zwiedzających przywitał dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski oraz Starosta Starachowicki Piotr Babicki.

Ciekawie zestawione propozycje przyciągnęły, pomimo kapryśnej pogody, rzesze zwiedzających. Każda hala muzealna była dostępna dla odwiedzających gości. W Hali paleontologicznej, poza wystawami dot. dziejów i życia przyrodniczego przed milionami lat w Górach Świętokrzyskich, w kinie kotłowni działało kino retro. W budynku Filtrów Theissena dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa dot. historii Wierzbnika i Starachowic. Niezwykła maszyna wiatrowa niezmiennie była obiektem dla fotografików. W wieży ciśnień na zwiedzających czekały aż cztery różnotematyczne wystawy: starożytne hutnictwo, historia górnictwa rudnego Starachowic, „Kabiny Stara” oraz w galerii w wieży „Oczy koloru” Maksymiliana Starca. Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA cieszyła się zainteresowaniem wszystkich grup wiekowych. Dodatkowo na majsterni można było oglądać kartonowe modele samochodów Star i porozmawiać z ich twórcą modelarzem Łukaszem Skrzydłowskim. Dużą motywacją do powstawania kolejnych modeli jest fakt, że Pan Łukasz środki ze sprzedaży modeli przeznacza na leczenie Julki, najstarszej córki, która urodziła się z zespołem Downa i choruje na białaczkę. Hala techniki samochodowej pełna była wspomnień i dyskusji o historii Fabryki Samochodów Ciężarowych.

Na terenie Muzeum zostały zaprezentowane zabytkowe samochody należące do członków stowarzyszenia Starachowickie Klasyki, których właściciele chętnie dzielili się ich historią.

Nocne zwiedzanie z latarkami miało swój przystanek na archeoparku, gdzie odtworzono pokaz wytopu żelaza w starożytnej dymarce. Na finał odbył się pokaz Teatru Ognia Draco o tematyce żywego ognia w hucie. Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne na czele z prezes Małgorzatą Zatorską, uwieczniało najciekawsze, ulotne momenty Nocy Muzeów.

Tego dnia Muzeum wzbogaciło swoje zbiory o przekazany przez Zakład MAN Bus Sp. z o.o. Starachowice obraz pt. „Kielecki pejzaż ze Starem” autorstwa Zbigniewa Kurkowskiego. Uroczystego przekazania dokonała kierownik Zakładu MAN Bus w Starachowicach Kinga Włoskowicz oraz kierownik Działu Konstrukcji Zakładowej Jan Jeziorski.

Dziękujemy Wszystkim, którzy wspólnie z nami byli podczas XIII Nocy Muzeów. Jesteśmy wdzięczni, że skorzystaliście z naszej oferty. Zmotywowani, działamy dalej. Dziękujemy za karmę dla zwierząt, którą przekażemy do Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Rudniku &SOPZ CANE Ferito.

Autorzy zdjęć: Mieczysław Szczepański, Małgorzata Zatorska, profil Piotr Babicki, profil Muzeum.

XIII Noc Muzeów “Ogień w Hucie”
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content