Wystawa czasowa Dawne zawody w miniaturze  

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza w dniu 29 kwietnia o godz. 16 na wernisaż wystawy czasowej  „Dawne zawody w miniaturze”.

Osiemnaście dioram przedstawiających dawne, klasyczne warsztaty i pracownie wykonała specjalnie na tę wystawę artystka Elżbieta Marcinkowska-Wilczyńska. Powstałe prace są przykładem niezwykle rzadkiej w Polsce dziedziny rzemiosła artystycznego, jaką jest tworzenie domów dla lalek i miniatur.

Każda z miniaturowych ekspozycji przedstawia historię jednego z dawnych, tradycyjnych zawodów. Są wśród nich profesje już zapomniane – jak praczka czy zielarka, obecnie ginące i rzadkie – jak kowal, szewc, garncarz, szwaczka kołder, lutnik czy modystka, a także te nadal praktykowane – jak piekarz, krawcowa, stolarz i fotograf.

Celem wystawy jest nie tylko ukazanie i scharakteryzowanie dawnych zawodów czy przedstawienie tradycyjnych procesów wytwórczych. Jest ona także swoistym upamiętnieniem odchodzących  w przeszłość profesji oraz wyrazem szacunku wobec tych, którzy na życie zarabiali ciężką pracą swoich rąk: artystów w swym rzemiośle, znawców i specjalistów z pasją wypełniających powierzane im zadania.

Wystawa będzie czynna od 29 kwietnia do 28 czerwca 2023 r., w Galerii w Wieży Ciśnień Muzeum Przyrody i Techniki.

Poznaj historię w małym wydaniu. Intrygująca lekcja historii życia codziennego.

Wystawa czasowa Dawne zawody w miniaturze  
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content