Wernisaż wystawy “Dawne zawody w miniaturze”

„Dawne zawody w miniaturze. Intrygująca lekcja historii życia codziennego”

Wystawa „Dawne zawody w miniaturze. Intrygująca lekcja historii życia codziennego” została otwarta wernisażem w Muzeum Przyrody i Technik  w Starachowicach.

Osiemnaście dioram przedstawiających dawne, klasyczne warsztaty i pracownie wykonała specjalnie na tę wystawę artystka-miniaturzystka Elżbieta Marcinkowska-Wilczyńska. Powstałe prace są przykładem niezwykle rzadkiej w Polsce dziedziny sztuki i rzemiosła artystycznego, jaka jest tworzenie domków dla lalek i miniatur.

Historia dawnych i ginących zawodów, przyciągnęła wielu zwiedzających, których powitał dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski. Kurator wystawy,  Wioletta Sobieraj przybliżyła i scharakteryzowała dawne profesje oraz tradycyjne procesy wytwórcze.

Piotr Ambroszczyk Starosta Starachowicki , wskazał potrzebę opowiadania o życiu codziennym rzemieślników, zwłaszcza dla młodszego pokolenia.

Pan Maciej Sztolcman, reprezentujący Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek / Museum of Dollhouses, Games and Toys , organizatora wystawy, wyraził nadzieję, że ta wyjątkowa ekspozycja skłoni odbiorców do wspomnień o odchodzących w przeszłość zawodach, a wraz z nimi,  artystów w swoim rzemiośle, którzy z pasją i sercem wykonywali powierzone im zadania.

Wystawa została wzbogacona przedmiotami pochodzącymi ze zbiorów kolekcjonera i regionalisty Stanisława Jaruszewicza, właściciela Zabytkowej Zagrody w Marcinkowie.

Za wsparcie wystawy dziękujemy Cechowi Rzemieślników i Przedsiębiorców w Starachowicach.

Dziękujemy, wszystkim obecnym za tak liczne uczestnictwo w wernisażu.

Dziękujemy za obecność mediom: redakcji Radio Kielce oraz redakcji Spotted: Starachowice za wspaniały fotoreportaż z wydarzenia.

Wystawę można zwiedzać do 28 czerwca b.r.

Rezerwacje pod numerem telefonu kom. 783 730 094, lub na adres mpt@ekomuzeum.pl, w budynku recepcji Muzeum ul. Piłsudskiego 95.

Wystawa czynna od wtorku do piątku w godzinach pracy Muzeum.

W niedzielę:    14 maja godziny zwiedzania: 11.00/ 12.00/ 13.00

28 maja godziny zwiedzania: 11.00/ 12.00/ 13.00

11 czerwca  godziny zwiedzania: 11.00/ 12.00/ 13.00

25  czerwca  godziny zwiedzania: 11.00/ 12.00/ 13.00

Zapraszamy na wyjątkową lekcję historii i wspomnień.

WYSTAWA EDUKACYJNA DAWNE ZAWODY W MINIATURZE PREZENTUJE 18 DIORAM ARTYSTYCZNYCH, WYKONANYCH W RAMACH STYPENDIUM TWÓRCZEGO UFUNDOWANEGO PRZEZ FUNDACJĘ BELLE ÉPOQUE, PROWADZĄCĄ MUZEUM DOMKÓW LALEK, GIER I ZABAWEK W WARSZAWIE.

MUZEUM DOMKÓW LALEK, GIER I ZABAWEK MuzeumDomkow.pl dyrektor Aneta Popiel-Machnicka wykonanie dioram  Elżbieta Marcinkowska-Wilczyńska wsparcie techniczne  Maciej Sztolcman, Edward Adamus podziękowania  Grażyna Zborowska opracowanie tekstów  Aneta Popiel-Machnicka, Zofia Jusiak, Marta Traczyk, Dagna Cichoń współpraca  Magdalena Molak-Szmidt, Patryk Zacharzewski koncepcja wystawy, projekty graficzne i zdjęcia  Aneta Popiel-Machnicka

Wernisaż wystawy “Dawne zawody w miniaturze”